Włoch Andrea Anastasi został trenerem reprezentacji Polski siatkarzy. W przeszłości był wybitnym zawodnikiem, później odnosił także sukcesy jako szkoleniowiec. Z PZPS podpisze kontrakt do igrzysk w Londynie w 2012 roku.

Reklama

Zastąpił zwolnionego po ubiegłorocznych mistrzostwach świata Argentyńczyka Daniela Castellaniego. Także Anastasi po tamtym turnieju został bez pracy, gdy prowadzona przez niego reprezentacja Włoch nie zdobyła medalu.

"To trener z najwyższej półki, nazwisko znane i uznane w świecie siatkówki. Osoba, która łączy cechy byłych szkoleniowców reprezentacji, Argentyńczyków Raula Lozano i Daniela Castellaniego" - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski. Poinformował, że rekomendowaną przez Wydział Szkolenia i jego osobiście kandydaturę 50-letniego Anastasiego członkowie zarządu związku przyjęli jednogłośnie.

"Z jednej strony jest stanowczy w prowadzeniu drużyny, a z drugiej bardzo ciepły na zewnątrz. Zaskoczył mnie znajomością polskich siatkarzy. Mówiąc żartem, wiedział co piszczy w kolanie Plińskiego" - dodał szef PZPS.

Przedpełski podkreślił, że Anastasi prawdopodobnie nie wie jeszcze, że został wybrany, ponieważ przebywa w Brazylii. Poinformować go ma jego agent. Trener przyjedzie do Polski w lutym, a kadrę obejmie od marca. Wcześniej wybierze polskiego asystenta i skompletuje ekipę szkoleniową. Zatrudniony będzie także jeden z jego pomocników, z którym współpracuje na co dzień.

"Z Anastasim podpiszemy kontrakt menedżerski, w którym będą jasno oznaczone cele. Przede wszystkim jego zadaniem jest zakwalifikowanie się do igrzysk w Londynie. Uważam także, że reprezentacja powinna znaleźć się na pudle w tegorocznej Lidze Światowej, bo przecież turniej finałowy jest u nas. Nie możemy przegrywać w Polsce" - podkreślił Przedpełski. Dodał, że w wyniku braku olimpijskiej kwalifikacji Włoch przestanie być trenerem reprezentacji po Lidze Światowej w 2012 roku.

Anastasi będzie trzecim z rzędu zagranicznym selekcjonerem reprezentacji, po Argentyńczykach Raulu Lozano (2005-2008) i Castellanim (2009-2010). Pierwszy z nich doprowadził Polaków do wicemistrzostwa świata, a drugi do mistrzostwa Europy.

Przedpełski zapewnił, że kandydatów szukał także w kraju. "Miałem nadzieję, że to będzie polski trener, ale ci, którym to proponowaliśmy, z różnych powodów nie chcieli, albo nie mogli objąć reprezentacji. Osobiście żałuję, że nie zdecydował się Jacek Nawrocki, ale szanuję jego decyzję". Nawrocki, trener nie mającej sobie równych w Polsce PGE Skry Bełchatów, rozważał objęcie kadry, ale pod warunkiem, że będzie pracował także w klubie. Na to PZPS się nie zgodził.

Anastasi urodził się 8 października 1960 roku. W latach 1981-1991 zagrał w 141 meczach reprezentacji. W 1990 roku zdobył mistrzostwo świata, a rok wcześniej mistrzostwo Europy. W 1990 i 1991 roku triumfował w Lidze Światowej.

Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Z reprezentacją Włoch, którą prowadził dwukrotnie, zdobył brązowy medal igrzysk w Sydney (2000), wywalczył mistrzostwo Europy (1999) i dwukrotnie triumfował w Lidze Światowej (1999, 2000). Jako selekcjoner Hiszpanii sięgnął z tą drużyną po mistrzostwo Europy w 2007 roku.