W trakcie kariery zawodniczej Giani trzy razy zdobył medal igrzysk olimpijskich (dwa srebrne i brązowy), trzy razy wraz z kolegami z reprezentacji Włoch świętował zdobycie tytułu najlepszej drużyny świata. Przypomniał, że po raz pierwszy będzie miął okazję prowadzić drużynę PlusLigi.

Reklama

Kurek nowym kapitanem Zaksy

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano nowego kapitana drużyny, którym został Kurek.

Kapitan jest tak dobry, jak wspierający go inni zawodnicy - powiedział.

Przypomniał, że przez długi okres był związany z woj. opolskim. Grał w drużynie z Nysy, jak i Kędzierzyna-Koźla. Dlatego powrót do Zaksy ma dla niego szczególne znacznie. Trzy razy wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Zdobył złoty medal mistrzostw świata (2018 rok).

Wcześniej funkcję kapitana pełnił Aleksander Śliwka, który przeszedł do japońskiego zespołu Suntory Sunbirds. Zresztą lista zawodników, którzy opuścili kędzierzyńską drużynę jest bardzo długa. Oprócz Śliwki są to: Bartosz Bednorz, Mateusz Biernat, Korneliusz Banach, Radosław Gil, Łukasz Kaczmarek, Bartłomiej Kluth, Dmytro Paszycki, Przemysław Stępień, Twan Wiltenburg, Justun Ziółkowki. Karierę sportową zakończył natomiast Wojciech Żaliński.

W Zaksie zostali (Kurek jest pierwszym nabytkiem) dwaj Amerykanie: David Smith (środkowy) i Erik Shoji (libero), Norweg Andreas Takvam (środkowy), rumuński przyjmujący Daniel Chitigoi, rozgrywający Marcin Janusz i przyjmujący Jakub Szymański.

Serafin nowym dyrektorem sportowym

Reklama

Prezes Zaksy Jadwiga Cichoń przyznała, że kibice w sezonie 2024/2025 zobaczą zupełnie nowy zespół: "Chcemy wrócić do czołówki drużyn ekstraklasowych i walczyć o medale, jak i o Puchar Polski".

Dodała, że dyrektorem sportowym został Wojciech Serafin, zaś asystentem trenera Michał Chadała. Poinformowała, że w najbliższych czasie klub będzie informować o innych nowych zawodnikach.

Sezon 2023/2024 kędzierzynianie zakończyli w ekstraklasie na 10. miejscu.