- Polska - Włochy pojedynkiem siatkarskich gigantów
- Turcy nie zaskoczyli Polaków
- Polscy siatkarze na mistrzostwach świata stracili tylko dwa sety
- Polacy faworytami do złota. Francja i Brazylia za burtą MŚ siatkarzy
- Skład reprezentacji Polski siatkarzy na MŚ 2025
Polska - Włochy pojedynkiem siatkarskich gigantów
Taki skład półfinału oznacza, że już na tym etapie powtórkę meczu o tytuł z poprzednich mistrzostw świata, w którym reprezentacja Italii wygrała z polskimi siatkarzami 3:1. Tak więc dzisiejszy pojedynek jest dla podopiecznych Nikoli Grbicia okazją do rewanżu.
Mecz Polska - Włochy to pojedynek siatkarskich gigantów. Biało-czerwoni od trzech lat niezmiennie są liderem rankingu FIVB. Ekipa z Italii w tej klasyfikacji zajmuje drugie miejsce. Obie reprezentacje niedawno zmierzyły się ze sobą w finale Ligi Narodów. Górą byli nasi siatkarze.
Turcy nie zaskoczyli Polaków
Turecka liga siatkarzy, obok polskiej i włoskiej, należy do najmocniejszych w Europie. Tymczasem reprezentacja tego kraju nie osiągała dotąd spektakularnych wyników. W środę stanęła przed swoją historyczną szansą - zagrała z Polską o awans do półfinału mistrzostw świata.
Podopieczni Serba Slobodana Kovaca byli uważani za "czarnego konia" turnieju na Filipinach. Przed jego startem byli notowani na 17. miejscu w rankingu FIVB. Aktualnie przesunęli się na 14. pozycję.
Ćwierćfinałowi rywale biało-czerwonych na mundialu w grupie pokonali Japonię, Kanadę i Libię, a w 1/8 Holandię. Do meczu z Polską stracili tylko dwa sety. Ich największym atutem w spotkaniu z naszymi siatkarzami miała być zagrywka. Polacy jednak nie mieli żadnych kłopotów z jej przyjęciem i wybili rywalom ten atut z ręki. Sami za to świetnie serwowali i nie zawodzili w ataku. W efekcie gładko wygrali 3:0.
Polscy siatkarze na mistrzostwach świata stracili tylko dwa sety
Polscy siatkarze fazę grupową przeszli bez porażki. Z Rumunią i Katarem biało-czerwoni wygrali bez większych problemów i bez straty seta. Holendrzy okazali się bardziej wymagającym przeciwnikiem. Urwali naszym siatkarzom jednego seta, a w pozostałych długo dotrzymywali im kroku.
Polacy mieli dwa dni na odpoczynek i regenerację przed pojedynkiem z Kanadą. Sobotni rywale naszych siatkarzy zajęli drugie miejsce w grupie G. Udało im się wygrać z Libią i Japonią, ale w meczu o awans z pierwszego miejsca przegrali z Turcją. Biało-czerwonym też nie dali rady przegrywając 3:1.
Bez szans w pojedynku z naszymi siatkarzami była również w ćwierćfinale Turcja. Teraz Polaków czeka jednak najtrudniejsze zadanie w całym turnieju. Ich półfinałowy pojedynek z Włochami uważa się za przedwczesny finał.
Polacy faworytami do złota. Francja i Brazylia za burtą MŚ siatkarzy
W mistrzostwach świata udział biorą 32. reprezentacje. Oprócz Polaków głównymi faworytami do końcowego triumfu są broniący tytułu Włosi. Przed rozpoczęciem w tym gronie wymieniało się też Francuzów, ale mistrzowie olimpijscy sensacyjnie pożegnali się z mistrzostwami świata już po fazie grupowej.
Z turnieju odpadła też Brazylia. Nasi siatkarze z poprzedniego championatu wrócili ze srebrnymi medalami.
Skład reprezentacji Polski siatkarzy na MŚ 2025
Do tegorocznego turnieju biało-czerwoni przystąpili w mocno przebudowanym składzie. Po zajęciu drugiego miejsca na olimpiadzie w Paryżu przerwę od występów w narodowych barwach zrobiło sobie pięciu siatkarzy: rozgrywający Marcin Janusz i Grzegorz Łomacz, atakujący Łukasz Kaczmarek, środkowy Mateusz Bieniek i libero Paweł Zatorski.
Grbic na Filipiny zabrał czterech absolutnych debiutantów: atakujący Kewin Sasak, środkowy Jakub Nowak i libero Maksymilian Granieczny. Dla rozgrywających Marcina Komendy i Jana Firleja oraz środkowego Szymona Jakubiszaka udział w MŚ 2025 będzie pierwszym występem na imprezie tak wysokiej rangi.
- Skład reprezentacji Polski siatkarzy na MŚ
- rozgrywający: Jan Firlej, Marcin Komenda
- przyjmujący: Tomasz Fornal, Wilfredo Leon, Kamil Semeniuk, Artur Szalpuk
- środkowi: Norbert Huber, Szymon Jakubiszak, Jakub Kochanowski, Jakub Nowak
- atakujący: Bartosz Kurek, Kewin Sasak
- libero: Maksymilian Granieczny, Jakub Popiwczak
Zobacz, kiedy grają polscy siatkarze
Polscy siatkarze swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata rozegrali w sobotę. Turniej zainaugurowali pojedynkiem z Rumunią. Dwa dni później grali z Katarem, a grupowe zmagania zakończyli 17 września spotkaniem z Holandią.
Do fazy pucharowej awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej z ośmiu grup. Polska w 1/8 finału pokonała Kanadę, aćwierćfinale Turcję. Teraz zagra w półfinale z Włochami. Niezależnie od wyniku tego meczu biało-czerwoni w niedzielę 28 września znów wyjdą na parkiet. Stawką ich ostatniego meczu na mistrzostwach świata będzie walka o pierwsze lub trzecie miejsce.
Gdzie oglądać mecze polskich siatkarzy na MŚ 2025? Zobacz plan transmisji TV na żywo
Transmisje telewizyjne z MŚ siatkarzy będą dostępne na kanałach Polsatu Sport. Mecze z udziałem biało-czerwonych będzie również można zobaczyć na żywo na antenie Polsatu.
Spotkania mistrzostw świata siatkarzy 2025 dostępne będą także w internecie. Transmisję będzie można śledzić na stronie i w aplikacji Polsat Box Go.
Terminarz MŚ 2025 w siatkówce mężczyzn (faza pucharowa)
Na tegorocznych mistrzostwach świata siatkarzy łącznie odbędą się 64 spotkania. W drodze do triumfu trzeba będzie rozegrać siedem meczów. Mistrza świata poznamy w niedzielę 28 września.
- Terminarz MŚ 2025 w siatkówce mężczyzn(faza pucharowa)
- półfinały
- sobota, 27 września
- Polska - Włochy (godz. 12.30)
- Bułgaria - Czechy
- niedziela, 28 września
- finał i mecz o 3. miejsce