W półfinale Tsonga zmierzy się z Serbem Novakiem Djokovicem, który wygrał z Australijczykiem Bernardem Tomicem. Drugą parę półfinałową tworzą najwyżej rozstawiony Hiszpan Rafael Nadal i ulubieniec gospodarzy Andy Murray, który pewnie pokonał pogromcę Łukasza Kubota - Hiszpana Feliciano Lopeza.

Federer żegna się z Wimbledonem w tak wczesnej fazie już po raz drugi z rzędu. Przed rokiem marsz Szwajcara po siódmy tytuł zatrzymał, również w ćwierćfinale, Czech Tomas Berdych.

Kluczem do zwycięstwa Tsongi był doskonały serwis. W całym meczu Federerowi tylko raz udało się zdobyć punkt przy podaniu Francuza.

"Wygrać z Federerem na trawie w Wimbledonie to coś wspaniałego. To jak wygrać z Nadalem na Roland Garros. Na korcie czułem się lekki, szybki. Nawet przegrywając w setach 0-2 mówiłem sobie: +grasz z Federerem, trybuny są pełne, a ty nie jesteś śmieszny+. Potem odwróciłem losy meczu" - mówił Tsonga.

"To jest największy mistrz w tenisie, mój wzór. Jestem ogromnie szczęśliwy, że go pokonałem, zwłaszcza na trawie, jego ulubionej nawierzchni" - dodał Francuz.

W pozostałych ćwierćfinałach wygrywali faworyci: Nadal, Djokovic i Murray. Hiszpan i Serb musieli rozegrać po cztery sety. Najszybciej zadanie wykonał Murray - nie oddał Lopezowi ani jednej partii.

Dużo braw zebrał Tomic za stawienie Djokovicowi nadspodziewanie zaciętego oporu. 18-letni reprezentant Australii, pochodzący z rodziny chorwackich Bośniaków (przebijał się do turnieju głównego z eliminacji), był najmłodszym ćwierćfinalistą Wimbledonu od 25 lat.

Novak Djokovic (Serbia, 2) - Bernard Tomic (Australia) 6:2, 3:6, 6:3, 7:5 Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 12) - Roger Federer (Szwajcaria, 3) 3:6, 6:7 (3:7), 6:4, 6:4, 6:4