W czwartym secie Federer obronił trzy piłki meczowe.

Reklama

Była to siódma konfrontacja tych zawodników. Po raz szósty lepszy był Szwajcar. Jedyne dotychczas zwycięstwo Cilica miało bardzo prestiżowy charakter - niespodziewanie wyeliminował słynnego rywala w półfinale wielkoszlemowego US Open w 2014 roku. Chorwat wygrał dwa dni później nowojorską imprezę, odnosząc największy sukces w karierze.

Blisko 35-letni Federer po raz 18. startuje w Wimbledonie. Po raz 14. dotarł do najlepszej "ósemki" w londyńskiej imprezie wielkoszlemowej. Wyrównał rekord liczonej od 1968 roku Open Ery należący do Jimmy'ego Connorsa. Do półfinału dotarł po raz 11. Jego kolejnym rywalem będzie rozstawiony z numerem szóstym Kanadyjczykiem Milosem Raonicem.

Zawodnik z Bazylei w dorobku ma siedem triumfów w tym turnieju (2003-07, 2009, 2012). W ostatnich miesiącach zmagał się z kłopotami zdrowotnymi. Po raz pierwszy od 16 lat przyjechał na Wimbledon bez wygrania w danym sezonie żadnego turnieju.

W maju zrezygnował ze startu we French Open (wcześniej występował w turniejach wielkoszlemowych nieprzerwanie od 2000 roku), ponieważ nie zdążył wrócić do formy po kontuzji pleców.

Najlepszym wynikiem Cilica w Londynie pozostaje ćwierćfinał, do którego dotarł także w dwóch ostatnich edycjach.