Justyna Kowalczyk zajęła w Oslo trzecie miejsce w biegu na 30 km ze startu wspólnego techniką dowolną. Złoty medal mistrzostw świata zdobyła Norweżka Therese Johaug, a srebrny jej rodaczka Marit Bjoergen.

Polka nie broniła tytułu wywalczonego przed dwoma laty w Libercu. To jej trzeci medal w Oslo. Wcześniej zdobyła dwa srebrne - w biegu łączonym na 15 km (2x7,5 km techniką klasyczną i dowolną) i na 10 km techniką klasyczną. Bjoergen zakończyła mistrzostwa z pięcioma medalami - czterema złotymi i srebrnym.

W ostatniej kobiecej konkurencji MŚ, na "królewskim" dystansie 30 km, Kowalczyk nie udało się pokonać swojej największej rywalki - Bjoergen. Co więcej, obie musiały uznać wyższość świetnie dysponowanej w sobotę Johaug, która połowę dystansu przebiegła samotnie, stale powiększając przewagę nad kolejnymi zawodniczkami.

Bieg od początku toczony był w bardzo szybkim tempie. Po siedmiu kilometrach utworzyła się pięcioosobowa czołówka, w której oprócz późniejszych medalistek znalazły się Szwedka Charlotte Kalla i Norweżka Kristin Stoermer Steira.

Najpierw z tej grupy odpadła Steira, a później trudów nie wytrzymała Kalla. Decydujący atak Johaug nastąpił na podbiegu na 15. kilometrze. Błyskawicznie uzyskała kilkusekundową przewagę nad Bjoergen i Kowalczyk, które najpierw próbowały ją gonić, ale później wyraźnie zwolniły, zachowując siły na walkę o drugie miejsce.

Na ostatnich kilometrach Bjoergen okazała się szybsza od Polki i na mecie uzyskała nad nią blisko 20 sekund przewagi. Do swojej rodaczki straciła 47 s. Czwarte miejsce zajęła Kalla, a piąte Steira, która w końcówce, walcząc ze Szwedką, przewróciła się.

43. była Paulina Maciuszek, a 47. Agnieszka Szymańczak. Obie straciły do Johaug kilkanaście minut.

Wyniki biegu na 30 km techniką dowolną:

1. Therese Johaug (Norwegia) 1:23.45,1 2. Marit Bjoergen (Norwegia) strata 44,0 s 3. Justyna Kowalczyk (Polska) 1.34,0 4. Charlotte Kalla (Szwecja) 2.05,5 5. Kristin Stoermer Steira (Norwegia) 2.20,8 6. Vibeke Skofterud (Norwegia) 2.36,4 7. Nicole Fessel (Niemcy) 3.03,9 8. Marianna Longa (Włochy) 3.09,8 9. Antonella Confortola Wyatt (Włochy) 3.10,2 10. Anna Haag (Szwecja) 3.11,4 ... 43. Paulina Maciuszek (Polska) 12.24,7 47. Agnieszka Szymańczak (Polska) 13.43,5