Będzie to również debiut stolicy Dolnego Śląska jako miejsca prologu. Początkowo rajd rozpoczynał się w latach 1994-1997 w Monachium, potem w Berlinie, ale ostatecznie, niezależnie od punktu startowego, otrzymał nazwę Drezno-Wrocław (wcześniej Rajd Przyjaźni Polsko-Niemieckiej, Rajd Breslau). Większość trasy (80-90 proc.) przebiegała w zachodniej części Polski, a meta rzadko była we Wrocławiu.

Załogi cross-country (w tej klasie startuje Małysz) zakończą zmagania po przebyciu około 200 kilometrów już w niedzielę w Żaganiu. Pozostali uczestnicy przez następne trzy dni rywalizować będą w Drawsku Pomorskim, w czwartek powrócą do Żagania, a stamtąd pojadą do Drezna. Meta - 2 lipca na Moście Augusta.

"Z Rafałem Martonem, jako tzw. zerówka, bo mamy numer 000, będziemy otwierali rajd. To będzie mój debiut w nowej roli. Szczególnie zależy nam na nauczeniu się pewnych procedur i systemów, które są w zawodach terenowych. Będziemy starali się wypaść jak najlepiej, pomimo tego, że nie będziemy klasyfikowani" - powiedział najlepszy polski skoczek narciarski w historii.

Jak podkreślił, nie jest to jego nowe hobby, bo fanem motoryzacji jest od dawna. "Ten sport fascynuje mnie od młodości, a teraz wciągnął na dobre. Debiuty są zawsze bardzo stresujące, ale lepiej nie mogłem trafić; w RMF Caroline Team w krótkim czasie dużo się nauczyłem. Ta impreza to tylko przedsmak przygody, która nas czeka w Dakarze. Życie jest krótkie i warto robić to, co się lubi, warto spełniać swoje marzenia" - zaznaczył Orzeł z Wisły, który 3 grudnia skończy 34 lata.

Załoga Małysz-Marton została już zgłoszona do południowoamerykańskiego Rajdu Dakar, który 1 stycznia 2012 roku rozpocznie się w Mar del Plata nad Oceanem Atlantyckim. "Pojadą tym samym Porsche Cayenne, co w Rajdzie Drezno-Wrocław" - poinformował PAP Janusz Nałęcz z RMF Caroline Team. Przypomniał też, że w tej imprezie startowało wielu kierowców, którzy później odnosili sukcesy w Dakarze.

Urodzony 7 maja 1971 roku w Warszawie Marton to jeden z najbardziej doświadczonych polskich pilotów pod względem startów w Rajdzie Dakar. Brał w nim udział czterokrotnie - w 2002, 2003 i 2004 (na prawym fotelu samochodu Łukasza Komornickiego) oraz w 2007 roku (z Grzegorzem Baranem). Największy sukces odniósł w 2004 roku plasując się na 14. miejscu.

W 17. Rajdzie Drezno-Wrocław udział weźmie ponad trzysta załóg, nie tylko z Europy. Po uroczystym otwarciu w sobotę o godz. 10.40 pod Wzgórzem Andersa, do rywalizacji przystąpią najpierw motocykliści, potem zawodnicy na quadach, a następnie w samochodach osobowych i ciężarówkach.