Najważniejsza impreza sportowa po raz pierwszy w historii odbędzie się w Ameryce Południowej.

Reklama

Ceremonia otwarcia, którą - jak szacują organizatorzy - obejrzy w telewizji około trzech miliardów kibiców, odbędzie się na słynnym stadionie Maracana. Jej początek zaplanowano na godz. 0.15 czasu polskiego. Widowisko potrwa ok. trzech godzin, a w jego trakcie zostanie zapalony znicz. Na razie nie wiadomo, kto zakończy sztafetę z ogniem olimpijskim, ale głównymi kandydatami są uważany za najlepszego piłkarza w historii Pele oraz były świetny tenisista Gustavo Kuerten.

Sporą część uroczystości zajmie defilada sportowców. Chorążym polskiej ekipy będzie szczypiornista Karol Bielecki.

Sportowe zmagania w Rio już w środowy wieczór zainaugurowały piłkarki nożne, w czwartek odbyły się pierwsze mecze turnieju mężczyzn, a w piątek przed ceremonią otwarcia w kwalifikacjach rywalizować będą łucznicy, w tym Karina Lipiarska-Pałka.

W dotychczasowych 20 olimpijskich startach (1924-2012) Polacy wywalczyli 271 medali, w tym 64 złote, 82 srebrne i 125 brązowych. Przed czterema laty w Londynie plonem występu było 10 medali (2-2-6), tyle samo krążków biało-czerwoni przywieźli z Pekinu w 2008 i z Aten w 2004 roku.

Reklama

W Rio najliczniejszą grupę w polskiej reprezentacji stanowią lekkoatleci - 70 zawodników, a potem wioślarze - 26 i pływacy - 21.