Największe osiągnięcia reprezentacji Rumunii to ćwierćfinał Euro 2000 i dwukrotnie 1/8 finału mundialu (1990 i 1998). W 1997 roku zajmowała trzecią pozycję w rankingu światowej federacji.

Reklama

Najbardziej doświadczonym zawodnikiem i najlepszym strzelcem spośród rumuńskich kadrowiczów jest 29-letni Bogdan Stancu z tureckiego Genclerbirligi Ankara – w 46 występach w drużynie narodowej zdobył 12 bramek.

Prowadzona po raz pierwszy od 80 lat przez zagranicznego szkoleniowca - Niemca Christopha Dauma - Rumunia w tabeli grupy E kwalifikacji MŚ z pięcioma punktami zajmuje trzecie miejsce. Przed nią są Czarnogóra i Polska - po siedem.

Biało-czerwoni w eliminacjach strzelili dotychczas siedem bramek, z czego pięć było dziełem Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji zdobył w niej już 40 goli i w piątek może zrównać pod tym względem z Kazimierzem Deyną, który ma ich 41. Więcej uzyskali w historii tylko Włodzimierz Lubański - 48 i Grzegorz Lato - 45.

Pojedynek w Bukareszcie będzie 34. występem polskich piłkarzy pod wodzą trenera Adama Nawałki. W dotychczasowych jego drużyna odniosła 17 zwycięstw, 12-krotnie zremisowała i doznała czterech porażek.

Bilans z Rumunią jest również niekorzystny dla Polski - pięć zwycięstw, 15 remisów i 14 przegranych.