Jak poinformowała oficjalna strona rozgrywek Fortuna 1. Ligi (1liga.org), regulamin uwzględnia m.in. zasady rozgrywania meczów barażowych o awans do ekstraklasy.

W sezonie 2019/20 dwie najlepsze drużyny pierwszoligowe uzyskają bezpośredni awans do ekstraklasy. Trzecim zespołem z promocją klasę wyżej będzie zwycięzca meczów barażowych z udziałem drużyn z miejsc 3-6.

W pierwszym spotkaniu barażowym zagrają ze sobą 3. i 6. drużyna, a w drugim 4. i 5.

Reklama

Gospodarzami tych meczów, zaplanowanych na 6 czerwca 2020 roku, będą drużyny, które sezon zakończyły na wyższym miejscu. Baraże odbędą się bez rewanżów.

Reklama

Zwycięzcy tych par zmierzą się w decydującym (finałowym) meczu o prawo gry w ekstraklasie. Spotkanie odbędzie się 10 czerwca 2020 roku.

W barażach będą mogły wziąć udział kluby, które otrzymają licencję na udział w rozgrywkach ekstraklasy.

W przypadku, kiedy drużyna zajmie miejsce premiowane bezpośrednim awansem do ekstraklasy, ale nie spełni wymagań licencyjnych, jej miejsce zajmie kolejny najwyżej sklasyfikowany w tabeli klub. Drużyny od 7. miejsca w dół nie będą mogły brać udziału w meczach barażowych, nawet jeśli pary barażowe będą niekompletne.

Zmiana zasad awansu i spadku oznacza, że z ekstraklasy zostaną zdegradowane trzy drużyny, a nie dwie, jak do tej pory.

Reklama

W przyszłym sezonie pierwszej ligi nie zmienią się natomiast zasady w sprawie spadku - z zapleczem ekstraklasy pożegnają się trzy ostatnie drużyny.