Kara jest efektem naruszenia przez piłkarza nietykalności sędziego. Do zdarzenia doszło w końcówce doliczonego czasu gry w niedzielnym meczu w Gdyni.

"Udovicic, wracając na boisko po kontuzji, odepchnął sędziego technicznego, uderzając otwartą ręką w jego prawy bark. Zachowanie zawodnika, zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną, zostało prawidłowo zaklasyfikowane przez sędziego jako gwałtowne i agresywne. Nie może być tolerancji dla tego typu zachowań" - przyznał przewodniczący Komisji Ligi Jarosław Poturnicki, cytowany na stronie Ekstraklasy S.A.

Reklama

Jak przypomniał, sędzia piłkarski w trakcie zawodów korzysta ze szczególnej ochrony, zaś "jakiekolwiek przejawy agresji wobec jego osoby muszą być piętnowane poprzez nakładanie indywidualnych kar dyscyplinarnych".

"Mają one oddziaływać zarówno na obwinionego, jak i na całe środowisko piłkarskie" – dodał Poturnicki.

Na piłkarza nałożono karę dwóch miesięcy dyskwalifikacji "we wszystkich krajowych rozgrywkach" oraz karę finansową w wysokości 20 tysięcy złotych.

Ponadto piłkarz ma obowiązek przeproszenia sędziego w terminie do 30 października i powiadomienia Komisji Ligi o sposobie wykonania tego obowiązku. Orzeczeniu nadano rygor natychmiastowej wykonalności.