Beenhakker podkreślił, że wolałby od razu podać kadrę złożoną z 23 zawodników, ale z przyczyn obiektywnych nie po prostu nie może.

"Nasi piłkarze grają w różnych krajach, np. Hiszpanii, Szkocji i są na różnych etapach przygotowań. Dlatego muszę wziąć do Niemiec trzech zawodników więcej. Ale w głowie mam już podstawową 23-kę" - zapewnił na konferencji selekcjoner.

Na liście 33 zawodników było dwóch niepewnych. "Pierwszy to oczywiście Roger, który nie miał polskiego obywatelstwa. Drugi - Grzegorz Bronowicki, który doznał groźnego urazu. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że Bronowicki powinien być w stanie normalnie trenować podczas zgrupowania" - tłumaczył Beenhakker.

Beenhakker podał kryteria, jakimi kierował się przy wyborze ostatecznej kadry. Pierwszym z nich była przydatność danych zawodników do drużyny. "W nowoczesnym futbolu najważniejsza jest bowiem gra zespołowa" - tłumaczył selekcjoner. Drugim kryterium było wyszukiwanie odpowiedniego balansu w drużynie. Kolejna sprawa to możliwości fizyczne i psychiczne zawodników - kadra będzie grała ciężkie mecze co cztery dni. "Piłkarze muszą potrafić ze sobą żyć przez tak długi okres czasu jak Euro, to bardzo ważne" - mówił dalej Beenhakker.

"Wiem, że największe zainteresowanie wzbudzają teraz ci, którzy nie znaleźli się na liście na zgrupowanie do Niemiec. Ci zawodnicy mogą czuć się rozczarowani, ale to moja praca - przy podejmowaniu takich decyzji ktoś musi się czuć szczęśliwy, a ktoś rozczarowany" - zakończył Beenhakker.

Kadra na Euro 2008:

bramkarze: Artur Boruc (Celtic Glasgow), Tomasz Kuszczak (Manchester United), Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn),

obrońcy: Jacek Bąk (Austria Wiedeń), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela), Paweł Golański (Steaua Bukareszt), Mariusz Jop (FK Moskwa), Adam Kokoszka (Wisła Kraków), Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa), Michał Żewłakow (Olympiakos Pireus), Grzegorz Bronowicki (Crvana Zvezda Belgrad),

pomocnicy: Dariusz Dudka (Wisła Kraków), Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck), Rafał Murawski (Lech Poznań), Łukasz Garguła (PGE GKS Bełchatów), Jacek Krzynówek (VfL Wolfsburg), Radosław Majewski (Groclin Grodzisk Wlkp.), Michał Pazdan (Górnik Zabrze), Roger Guerreiro (Legia Warszawa),

napastnicy: Euzebiusz Smolarek (Racing Santander), Wojciech Łobodziński (Wisła Kraków), Maciej Żurawski (AE Larissa), Tomasz Zahorski (Górnik Zabrze), Radosław Matusiak (Wisła Kraków), Marek Saganowski (FC Southampton).