Prestiż wielki, pieniądze olbrzymie, ale koniec żałosny - tak wygląda kariera selekcjonera Anglii w skrócie. Najpierw będą cię kochać, wychwalać, a potem nazwą kapuścianym łbem (Graham Taylor), zniewieściałym durniem (Sven Goran Eriksson) lub głupkiem z parasolką (Steve McClaren). Kto następny do obsmarowania?

Reklama

Angielscy kibice chcieliby widzieć na tym stanowisku Jose Mourinho. On odmawia. "To lew w klatce. Uważa, że praca selekcjonera, nawet tak lukratywna, nie jest dla niego właściwa na tym etapie kariery. On lubi pracować z piłkarzami codziennie, a nie spotykać się z nimi co kilka miesięcy" - komentują dziennikarze.

Kolejni kandydaci szybko znajdują wymówki. Rafael Benitez z Liverpoolu mówi: "Na razie skupiam się na pracy w klubie. Poza tym nie mówię po angielsku dość dobrze..." Z kolei Arsene Wenger z Arsenalu dodaje: "Chętnie zostałbym trenerem Anglii, gdybym był Anglikiem. Ale nie jestem".

A więc może rzeczywiście Anglik? Też nie. Sam Allardyce z Newcastle i Alan Curbishley z West Ham nie chcą się mierzyć z takim wyzwaniem. "West Ham to mój klub i miejsce, w którym chcę być nadal. Wiem, że prowadzenie Anglii to wielkie wyzwanie, ale ja mam swoje, mniejsze" - mówi ten drugi. Gazety szukają więc kandydatów na selekcjonera coraz niżej. Ale nawet Steve Coppell, prowadzący Reading, twierdzi: "Mam mnóstwo pracy w klubie i jestem z tego powodu szczęśliwy. Reprezentacja? Nie, dziękuję".

Leciwy Harry Redknapp też się nie pali do przejęcia kadry. "To świetna praca... dla kogoś innego" - mówi.

Więcej angielskich trenerów nie widać. Owszem, padają czasami kandydatury Alana Shearera czy Gary'ego Linekera, ale to raczej tylko życzenia niektórych fanów. Ani jeden, ani drugi jako szkoleniowiec niczego jeszcze nie osiągnął.

Poważnych kandydatów na placu boju pozostało dwóch. Na razie milczy Martin O’Neil (Irlandia Północna) i prasa sugeruje, że to on może zostać następcą McClarena. Między innymi "The Sun" informuje, że to tego szkoleniowca, aktualnie prowadzącego Aston Villę, wybrała FA. Drugi to słynny Włoch Fabio Capello, który odkąd kilka miesięcy temu rozstał się z Realem Madryt, nie podjął nigdzie pracy. "To byłoby wspaniałe wyzwanie. Jestem na nie gotów" - mówi o kadrze Anglii. Mniej poważnie traktuje się kandydaturę Juergena Klinsmanna, którego poleca Franz Beckenbauer. Chociaż "The Times" pisze, że jak trzeba, to trenerem może być nawet Niemiec...