"Będziemy współpracować ze Światową Agencją Dopingową (WADA), korygując problemy, które mamy, ale jednocześnie broniąc naszych sportowców w sądzie" - powiedział Putin.

Reklama

Rosyjski Komitet Olimpijski (ROC) został zawieszony na czas przyszłorocznych zmagań w Korei Południowej, ale Międzynarodowy Komitet Olimpijski umożliwił "czystym" reprezentantom tego kraju występ pod flagą olimpijską i nazwą "Olympic Athletes of Russia".

ROC został 5 grudnia zawieszony przez MKOl. Karę wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez "Sborną" na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe, dożywotnio zdyskwalifikowano już 31 sportowców, a Rosja straciła 11 medali tych igrzysk.

Do zdemaskowania systemu dopingu sportowego w Rosji przyczyniły się zeznania byłego szefa laboratorium antydopingowego w Moskwie Grigorija Rodczenkowa. Według Putina Rodczenkow działał pod naciskiem amerykańskich służb specjalnych, a skandal dopingowy został celowo podsycony przed marcowymi wyborami na prezydenta Rosji. Dodał, że WADA i MKOl działały pod przymusem.

Prezydent Rosji zapewnił również, że przygotowania do przyszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej, z udziałem Polski, przebiegają zgodnie z planem i wszystko będzie gotowe na czas.