Już po dwóch pierwszych wymianach 20-letni Alcaraz musiał poprosić o przerwę medyczną ze względu na ból prawego stawu skokowego. Po chwili wrócił do gry z bandażami na stopie i zdołał nawet przełamać Monteirę, ale później sam został przełamany i zrezygnował z dalszej rywalizacji przy stanie 1:1 w pierwszym secie.

Jutro będę miał badania i zobaczymy, czy to coś poważnego. Poczułem duży ból, gdy upadłem, i od razu wiedziałem, że jeśli będzie tak dalej, to trudno będzie mi grać dalej. Po kilku punktach nic się nie poprawiło. Nie mogłem się dobrze poruszać i obawiałem się, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć - relacjonował Hiszpan.

Alcaraz wygrał turniej w Rio de Janeiro w 2022 roku, a w 2023 dotarł do finału. W marcu ma nadzieję obronić tytuł w Indian Wells.