To był jeden z najbardziej zwariowanych wyścigów Formuły 1. Kierowcy musieli rywalizować nie tylko między sobą, ale również z pogodą. Z tą ostatnio na ogół przegrywali. Już od pierwszego okrążenia lało jak z cebra.

Żeby na starcie nie doszło do kolizji, sędziowie uznali, że bolidy wyruszą za samochodem bezpieczeństwa. I tak przez prawie 20 okrążeń w Grand Prix Japonii zabrakło... ścigania się. Wszyscy jechali wolnym tempem. Robert Kubica wystartował z 9. miejsca i snuł się za Sebastian Vettelem z Toro Rosso.

Samochód bezpieczeństwa zjechał z toru dopiero na 19. okrążeniu. Chwilę po tym doszło do pierwszej kolizji. Alex Wurz z Williamsa zderzył się z Felipe Massą z Ferrari. Dla Austriaka oznaczało to koniec wyścigu, a dla Brazylijczyka początek kłopotów. Massa musiał aż czterokrotnie zjechać do pit stopu i ostatecznie zajął 6. miejsce.

Kłopot z pitstopem miał również Kubica i to przez... sędziów. Na 37. okrążeniu był już trzeci, ale przypadkowo zderzył się z Lewisem Hamiltonem. Sędziowie uznali, że wina leżała po stronie Polaka i musiał za karę przejechać przez pit-lane. Z 3. miejsca spadł na 13. i do końca wyścigu musiał odrabiać straty. Udało mu sie i zajął 7. miejsce.

Większego pecha miał jego kolega z BMW Sauber, Nick Heidfeld. Na jedno okrążenie przed metą, Niemiec był szósty, ale wtedy jego bolid się zepsuł. Heidfeld przyjechał do mety jako przedostatni.

Ale przynajmniej dojechał. Hiszpan Fernando Alonso z McLarena na 43. okrążeniu nie opanował bolidu i roztrzaskał się o bandę. Rozwścieczony wysiadł z bolidu. Błąd może kosztować go nawet mistrzowski tytuł, bo stracił kolejne punkty do Lewisa Hamiltona.

Młody Brytyjczyk z McLarena wygrał Grand Prix Japonii i ma już na koncie 107 punktów. Alonso ma o 12 mniej, a do końca sezonu pozostały jeszcze tylko dwa wyścigi. Kolejny - Grand Prix Chin już w najbliższą niedzielę.Wyniki Grand Prix Japonii:
1. Lewis Hamilton (McLaren) 2:00.34,579
2 . Heikki Kovalainen (Renault) strata +8,3 sekundy
3. Kimi Raikkonen (Ferrari) +9,4
4. David Coulthard (Red Bull) +20,2
5. Giancarlo Fisichella (Renault) +38,8
6. Felipe Massa (Ferrari) +49
7. Robert Kubica (BMW Sauber) +49,2
8. Vitantonio Liuzzi (Toro Rosso) +55,6
9. Adrian Sutil (Spyker) +60,1
10. Rubens Barrichello (Honda) +1.01
11. Jenson Button (Honda) +1 okrążenie
12. Sakon Yamamoto (Spyker) +1
13. Jarno Trulli (Toyota) +1
14. Nick Heidfeld (BMW Sauber) +2
15. Takuma Sato (Super Aguri) +2

Wyścigu nie ukończyli:
Ralf Schumacher (Toyota), Anthony Davidson (Super Aguri), Nico Rosberg (Williams), Sebastian Vettel (Toro Rosso), Mark Webber (Red Bull), Fernando Alonso (McLaren), Alexander Wurz (Williams)

Klasyfikacja generalna:
1. Lewis Hamilton (McLaren) 107 pkt.
2. Fernando Alonso (McLaren) 95
3. Kimi Raikkonen (Ferrari) 90
4. Felipe Massa (Ferrari) 80
5. Nick Heidfeld (BMW Sauber) 56
6. Robert Kubica (BMW Sauber) 35
7. Heikki Kovalainen (Renault) 30
8. Giancarlo Fisichella (Renault) 21
9. Nico Rosberg (Williams) 15
10. Alexander Wurz (Williams) 13
11. Jarno Trulli (Toyota) 12
12. Mark Webber (Red Bull) 10
13. David Coulthard (Red Bull) 8
14. Ralf Schumacher (Toyota) 5
15. Takuma Sato (Super Aguri) 4
16. Jenson Button (Honda) 2
16. Vitantonio Liuzzi (Toro Rosso) 1
16. Sebastian Vettel (BMW Sauber/Toro Rosso) 1

Klasyfikacja generalna konstruktorów:
1. Ferrari 170 pkt.
2. BMW Sauber 92
3. Renault 51
4. Williams 28
5. Red Bull 23
6. Toyota 12
7. Super Aguri 4
8. Honda 2
9. Toro Rosso 11. okrążenie:
W takich warunkach łatwo o kolizję już na samym początku. Dlatego sędziowie zdecydowali, że bolidy wystartują za samochodem bezpieczeństwa. To oznacza, że nie można wyprzedzać. Robert Kubica wystartował z 9. miejsca. W pierwszego pola pojechał Lewis Hamilton z McLarena.

2. okrążenie: Cały czas na torze jest samochód bezpieczeństwa, a mimo to Kubica awansował. Po prostu Felipe Massa zjechał na zmianę opon na deszczowe.

3. okrążenie: Do pitstopu zjechał Kimi Raikkonen, a to oznacza, że Robert Kubica jest już 7. Na czele ciągle Hamilton.

6. okrążenie: Bolidy cały czas jeżdżą za samochodem bezpieczeństwa.

8. okrążenie: Ralf Schumacher mówi przez radio do szefów Toyoty, że wyścig powinien zostać przerwany, bo jazda w takich warunkach to szaleństwo.

10. okrążenie: Na torze cały czas jest samochód bezpieczeństwa i nie wygląda na to, żeby zaraz miał zjechać.

12. okrążenie: Nic się nie dzieje na Fuji Speedway. Kierowcy jadą powoli za samochodem bezpieczeństwa.

14. okrążenie: Kubica cały czas jest siódmy, ale jak na razie bez szans na wyprzedzenie kogokolwiek.

16. okrążenie: Do pitstopu zjechał Alex Wurz z Williamsa. Kubica cały czas snuje się za Sebastianem Vettelem z Toro Rosso.

17. okrążenie: Jarno Trulli i Rubens Barichello zjechali do pitstopu.

18. okrążenie: Tor co prawda cały czas jest mokry, ale sędziowie uznali, że można już się ścigać.

19. okrążenie: Wystartowali. Niestety już na trzecim zakręcie Alex Wurz wpadł w poślizg i wypadł z trasy. Zderzył się także z Felipe Massą z Ferrari. Oba bolidy są uszkodzone. Wurz ma urwany przód. Koniec wyścigu dla Austriaka.

22. okrążenie: Na czele dwa bolidy McLarena, Lewis Hamilton jedzie przed Fernando Alonso. Nick Heidfeld spadł dopiero na 11. miejsce.

23. okrążenie: Na trzecim miejscu dość niespodziewanie jedzie Sebastian Vettel. Heidfeld awansował na 10. miejsce.

24. okrążenie: Kubica awansował na 7. miejsce, bo do pitstopu zjechał Jenson Button.

26. okrążenie: Raikkonen odrabia stratę. Wyprzedził Ralfa Schumachera i jest tuż za Nickiem Heidfelfdem.

28. okrążenie: Alonso i Hamilton kolejno zjeżdżają do pitstopu na dotankowanie paliwa. Liderem wyścigu został niespodziewanie Vettel z ekipy Toro Rosso. Kubica jest 6.

29. okrążenie: Po raz trzeci w tym wyścigu Felipe Massa wyleciał z toru. Najpewniej po kolizji z Wurzem na 19. okrążeniu coś mu się stało z bolidem.

30. okrążenie: Piękny manewr Kubicy. Polak wyprzedził Heikki Kovalainena z Renault i już jest 5. Vettel zjechał do pitstopu.

32. okrążenie: Kolejne świetne manewry Polaka i awansował na 3. miejsce. Nick Heidfeld wyprzedził Fernando Alonso i jest szósty. Liderem jest Mark Webber z Red Bulla.

35. okrążenie: Heidfeld zjechał do pitstopu na dotankowanie. Alonso chciał staranować Vettela i wpadł w poślizg. Stracił przez to dwie pozycje.

37. okrążenie: Robert Kubica i Mark Webber zjechali do pitstopu. Lewis Hamilton wrócił na pierwsze miejsce. Alonso wyraźnie zwolnił, może ma jakieś kłopoty z bolidem.

38. okrążenie: Kubica wyjechał z pitstopu na 6. miejscu. Ma tyle paliwa, że powinno mu wystarczyć do mety.

39. okrążenie: Sędziowie zastanawiają się nad karą dla Alonso za staranowanie Vettela. Kubica ma stłuczkę z Hamiltonem. Nie było winy Polaka, ale sędziowie każą mu przejechać karnie przez pitstop.

41. okrążenie: Znowu zaczyna lać. Na torze zbiera się coraz więcej wody. Kubica spadł na 13. miejsce, po przejechaniu przez pitstop.

43. okrążenie: Dramat Alonso. Hiszpan rozbił się o bandę i nie ukończy wyścigu. Na szczęście wyszedł bez szwanku, ale wypadek oznacza, że kierowca McLarena powoli może zapomnieć o obronie tytułu mistrza świata. Na tor wrócił samochód bezpieczeństwa, bo obsługa toru musi pozabierać części z rozbitego bolidu Alonso.

46. okrążenie: Na torze cały czas samochód bezpieczeństwa. Mimo to dochodzi do stłuczki pomiędzy kierowcami. Podczas rozgrzewania opon wpadli na siebie Sebastian Vettel i Mark Webber. Obaj musieli się wycofać z wyścigu.

47. okrążenie: Robert Kubica jedzie na 9. miejscu.

49. okrążenie: Lewis Hamilton coraz bardziej oddala się od Kovalainena i Massy. Wie, że jest już bardzo blisko tytułu mistrza świata.

50. okrążenie: Kubica jest tuż za ósmym Rubensem Barichello. Heidfeld jest 7.

51. okrążenie: Jakieś kłopoty z bolidem Kubicy. Kierowca BMW Sauber zaczął tracić dystans do Barichello. Na szczęście to było chwilowe i Kubica już przyspieszył.

52. okrążenie: Nico Rosberg zjechał do pitstopu, ale już nie wrócił na tor. Koniec wyścigu dla Niemca.

53. okrążenie: Ralf Schumacher w boksie. On także nie wraca na tor.

54. okrążenie: Koniec wyścigu również dla Anthony'ego Davidsona z ekipy Super Aguri.

56. okrążenie: Raikkonen wyprzedził Davida Coultharda i jest już czwarty.

58. okrążenie: Raikkonen zbliża się do drugiego Heikki Kovalainena. Kubica ciągle dziewiąty.

60. okrążenie: Felipe Massa zjechał do pitstopu na wymianę opon. Wrócił na tor na 9. miejscu. Za Kubicą.

61. okrążenie: Hamilton ma już ponad 11 sekund przewagi nad Kovalainenem.

62. okrążenie: Raikkonen jedzie bardzo szeroko, ale nie daje się wyprzedzić Coulthardowi.

63. okrążenie: Kubica dzielnie odpiera ataki Felie Massy. Polak utrzymuje ósme miejsce.

64. okrążenie: Kubica awansował na 7. miejsce. Ralf Schumacher jednak wrócił na tor. Szefowie Toyoty chcą, żeby oba ich bolidy ukończyły wyścig.

66. okrążenie: Heidfeld ma problemy z bolidem i spada z 6. na 12. miejsce. Kubica jest 6, ale zażarcie walczy z Massą o pozycję.

Meta: Lewis Hamilton jako pierwszy przekroczył linię mety. Niestety na ostatnim okrążeniu Massa wyprzedził Kubicę. Tym samym kierowca BMW Sauber zajął 7. miejsce. Jego kolega z ekipy, Nick Heidfeld zajął 14. miejsce.