41-letnia Merleni pracuje w jedynym sklepie monopolowym w liczącej sześć tysięcy mieszkańców miejscowości Haparanda, tuż na granicy kręgu polarnego i Finlandii, oddalonej od Malmoe o 1600 kilometrów, a od Sztokholmu o tysiąc.

Zostałam tutaj bardzo ciepło przyjęta i po godzinach pracuję jako trener zapasów, na razie na poziomie dziecięcym. Klienci w moim sklepie w kulturalny lub żartobliwy sposób poprawiają mój kulawy szwedzki. W tym małym mieście, i z tego powodu, że pracuję w jedynym sklepie tego typu w okolicy, wszyscy wiedzą, kim jestem. To jest inny rodzaj sławy niż ta sportowa - powiedziała kanałowi telewizji SVT.

Reklama

W Szwecji państwo posiada monopol na sprzedaż alkoholu o mocy powyżej 3,5 procent, więc mocniejsze piwo jest dostępne wyłącznie w sklepach państwowej sieci Systembolaget, która ma 440 sklepów w liczącym 10 milionów mieszkańców kraju. Klientami mogą być tylko osoby powyżej 20. roku życia.

Reklama

W prowincji Norbotten liczącej 300 tysięcy mieszkańców i obejmującej powierzchni 25 procent kraju, do której należy Haparanda jest... osiem sklepów Systembolaget.

Merleni zarabia ok. trzech tysięcy euro brutto miesięcznie i płaci 30 procent podatku, a dodatkowe odpisy pozwalają go znacznie zmniejszyć.

Pochodząca z Kamieńca Podolskiego zapaśniczka startująca w kategorii do 48 kg w stylu wolnym w karierze zdobyła złoty medal olimpijski w Atenach (2004) i brązowy w Pekinie (2008). Jest trzykrotną mistrzynią świata, a dwukrotnie wywalczyła srebrny medal. W mistrzostwach Europy stała trzy razy na najwyższym stopniu podium.

Zbigniew Kuczyński