Barcelona zepchnęła Napoli do defensywy

Barcelona w pierwszych 45. minutach była stroną przeważającą. Bardzo aktywny był Lamine Yamal. Robert Lewandowski miał jedną dobrą okazję do strzelenia gola. W 22. minucie Polak po podaniu od Joao Cancelo oddał sytuacyjny strzał, ale bramkarz gospodarzy nie dał się zaskoczyć i instynktownie odbił piłkę nogą.

Przewaga i wrażenie artystyczne Katalończyków w pierwszej połowie nie przełożyło się na gole. Po przerwie obraz gry się nie zmienił. Inicjatywa nadal należała do gości.

Wreszcie w 60. minucie swoją dominację mistrzowie Hiszpanii udokumentowali golem. Jego autorem był Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski po zagraniu Pedriego przyjął piłkę w polu karnym. Zwiódł obrońców i płaskim strzałem tuż przy słupku pokonał Alexa Mereta.

To dopiero drugi gol 35-letniego Polaka w tej edycji Ligi Mistrzów. Pierwszego strzelił 19 września 2023 roku w pojedynku z Royal Antwerp.

Łącznie "Lewy" w rozgrywkach Champions League zdobył 93. bramki. W klasyfikacji wszech czasów ustępuje tylko Portugalczykowi Cristiano Ronaldo - 140 goli oraz Argentyńczykowi Lionelowi Messiemu - 129. Obaj w tym sezonie dorobku nie poprawią, bo kariery kontynuują poza Europą.

Napoli w końcówce dostało wiatru w żagle

Gdy wydawało się, że Barcelonie w tym meczu nie może stać się nic złego dał o sobie znać gwiazdor Napoli. W 75. minucie Victor Osimhen wygrał pojedynek fizyczny z Inigo Martinezem i znalazł się się sam przed bramkarzem przyjezdnych. Tej okazji Nigeryjczyk nie mógł zmarnować.

Po stracie gola w szeregach Barcelony zrobiło się nerwowo. Katalończycy stracili pewność siebie, a gospodarze wręcz przeciwnie - uwierzyli, że w tym meczu jeszcze wszystko jest możliwe. Ostatni kwadrans zdecydowanie należał do miejscowych. Barcelona broniła się chaotycznie, ale skutecznie i dowiozła szczęśliwie remis do ostatniego gwizdka sędziego.

W drugim środowym meczu FC Porto na własnym stadionie wygrało z Arsenalem Londyn 1:0.

Niespodziewana porażka Bayernu

We wtorek Inter Mediolan pokonał Atletico Madryt 1:0, a PSV Eindhoven zremisował z Borussią Dortmund 1:1. Rewanże w marcu.

W ubiegłym tygodniu zwycięstwa w swoich pierwszych meczach tej fazy odniosły: broniący trofeum Manchester City, Paris Saint-Germain, Real Madryt oraz Lazio Rzym, które niespodziewanie wygrało u siebie z Bayernem Monachium 1:0.

Rewanże 1/8 finału zaplanowano na 5-6 i 12-13 marca.

Finał odbędzie się 1 czerwca na londyńskim Wembley.