Czołowa trójka wyprzedziła o ponad dwie minuty kolejną grupkę, w której przyjechał Amerykanin Lance Armstrong. Brytyjczyk Bradley Wiggins, który do tej pory spisywał się rewelacyjnie i był trzeci w klasyfikacji generalnej, stracił ponad trzy minuty.

Środowy etap, z Bourg St Maurice do Grand Bornand, niezbyt długi (169,5 km), ale prowadzący przez pięć alpejskich przełęczy, rozpoczął się od ataku... sprintera. Norweg Thor Hushovd długo uciekał, zbierając skrzętnie punkty na lotnych finiszach, co pozwoliło mu umocnić się na prowadzeniu w klasyfikacji punktowej.

Zasadnicza walka rozpoczęła się około 40 km przed metą, na podjeździe na przełęcz Romme. Mocniej nacisnął na pedały Andy Schleck, zabierając ze sobą starszego brata oraz Alberto Contadora i Niemca Andreasa Kloedena, a z tyłu został siedmiokrotny triumfator Tour de France Lance Armstrong w towarzystwie Wigginsa i Włocha Vincenzo Nibaliego.

Na podjeździe na ostatnią przełęcz - Colombiere (1618 m) Contador jedyny raz zaatakował, na tyle mocno, że odpadł z czołówki jego kolega z drużyny Astany - Kloeden, natomiast Luksemburczycy wytrzymali tempo młodego Hiszpana i zjechali z nim z przełęczy do mety. Na finiszu Contador nie przeszkadzał Frankowi w odniesieniu etapowego zwycięstwa, zadowalając się drugim miejscem.

Ze stratą ponad dwóch minut finiszowali Nibali i ambitnie walczący o miejsce na podium Tour de France - Lance Armstrong. Na ostatnim kilometrze zdystansowali słabnącego Kloedena.

Walkę najlepszych obserował z bliska prezydent Francji Nicolas Sarkozy w samochodzie dyrektora wyścigu Christiana Prudhomme'a.

W klasyfikacji generalnej bracia Schleckowie awansowali na drugie i trzecie miejsce, spychając Armstronga na czwarte. W czwartek można spodziewać się kolejnych przetasowań i próby odzyskania pozycji na podium przez Armstronga. Kolarzy czeka jazda indywidualna na czas na dystansie 40,5 km w Annecy.

We wtorek Armstrong publicznie ogłosił, że nie będzie próbował odebrać koszulki lidera wyścigu młodszemu koledze z Astany - Contadorowi. Dodał też, że wystartuje w Tour de France także za rok. Będzie miał wtedy 38 lat.

Wyniki 17. etapu, Bourg St Maurice - Grand-Bornand (169,5 km):

1. Frank Schleck (Luksemburg/Saxo Bank) - 4:53.54
2. Alberto Contador (Hiszpania/Astana)
3. Andy Schleck (Luksemburg/Saxo Bank) - obaj ten sam czas
4. Vincenzo Nibali (Włochy/Liquigas) - strata 2.18
5. Lance Armstrong (USA/Astana) - 2.18
6. Andreas Kloeden (Niemcy/Astana) - 2.27
7. Bradley Wiggins (W.Brytania/Garmin) - 3.07
8. Christophe Moreau (Francja/Agritubel) - 4.09
9. Christian Vande Velde (USA/Garmin) - 4.09
10. Remi Pauriol (Francja/Cofidis) - 6.10
...
135. Marcin Sapa (Polska/Lampre) - 35.47

Klasyfikacja generalna:

1. Alberto Contador (Hiszpania/Astana) - 72:27.09
2. Andy Schleck (Luksemburg/Saxo Bank) - 2.26
3. Frank Schleck (Luksemburg/Saxo Bank) - 3.25
4. Lance Armstrong (USA/Astana) - 3.55
5. Andreas Kloeden (Niemcy/Astana) - 4.44
6. Bradley Wiggins (W.Brytania/Garmin) - 4.53
7. Vincenzo Nibali (Włochy/Liquigas) - 5.09
8. Christian Vande Velde (USA/Garmin) - 8.08
9. Christophe le Mevel (Francja/FDJeux) - 9.19
10. Mikel Astarloza (Hiszpania/Euskaltel) - 10.50
...
143. Marcin Sapa (Polska/Lampre) - 2:54.04