Polak jeździł znakomicie w Chinach. Kubica wystartował z dziewiątej pozycji, ale szybko przesunął się kilka miejsc do przodu. W pewnym momencie prowadził nawet w wyścigu. Nie przeszkadzał mu lekko padający deszcz i pędził po pierwszą wygraną w karierze.

Wtedy naszego zawodnika spotkał wielki pech. W bolidzie Roberta popsuła się skrzynia biegów. Niestety, usterka okazała się na tyle poważna, że Kubica zjechał z toru i już na niego nie wrócił. W ten sposób zakończył swój udział w zawodach.

Na mecie najlepszy okazał się Fin Kimi Raikkonen z Ferrari. Drugie miejsce zajął Hiszpan Fernando Alonso z McLarena, a trzecie kolega z włoskiego teamu zwycięzcy Brazylijczyk Felipe Massa.

Dzięki wygranej w Szanghaju kierowca Ferrari liczy się w walce o tytuł mistrza świata. Do końca sezonu pozostał jeden wyścig, a Raikkonen traci do lidera klasyfikacji generalnej Lewisa Hamiltona tylko siedem punktów. W jeszcze lepszej sytuacji jest Alonso, który zajmuje drugie miejsce ze stratą czterech oczek do lidera. Walka o mistrzostwa świata trwa do końca.


Wyniki wyścigu o Grand Prix Chin:
1. Kimi Raikkonen (Finlandia/Ferrari)
2. Fernando Alonso (Hiszpania/McLaren) + 9,8 sekundy straty
3. Felipe Massa (Brazylia/Ferrari) + 12,8
4. Sebastian Vettel (Niemcy/Toro Rosso) + 53,5
5. Jenson Button (Wielka Brytania/Honda) + 68,6
6. Vitantonio Liuzzi (Włochy/Toro Rosso) + 73,6
7. Nick Heidfeld (Niemcy/BMW Sauber) + 74,2
8. David Coulthard (Wielka Brytania/Red Bull) + 80,7
9. Heikki Kovalainen (Finlandia/Renault) + 81,1
10. Mark Webber (Australia/Red Bull) + 84,6
11. Giancarlo Fisichella (Włochy/Renault) + 86,6
12. Alexander Wurz (Austria/Williams) + 1 okrążenie straty
13. Jarno Trulli (Włochy/Toyota) + 1
14. Takuma Sato (Japonia/Super Aguri) + 1
15. Rubens Barrichello (Brazylia/Honda) + 1
16. Nico Rosberg (Niemcy/Williams) + 2
17. Sakon Yamamoto (Japonia/Spyker) + 3

Zawodów nie ukończyli: Robert Kubica (Polska/BMW Sauber), Lewis Hamilton (Wielka Brytania/McLaren), Ralf Schumacher (Niemcy/Toyota), Adrian Sutil (Niemcy/Spyker) i Anthony Davidson (Wielka Brytania/Super Aguri)

Klasyfikacja mistrzostw świata Formuły 1:
1. Lewis Hamilton (Wielka Brytania/McLaren) 107 punktów
2. Fernando Alonso (Hiszpania/McLaren) 103
3. Kimi Raikkonen (Finlandia/Ferrari) 100
4. Felipe Massa (Brazylia/Ferrari) 86
5. Nick Heidfeld (Niemcy/BMW Sauber) 58
6. Robert Kubica (Polska/BMW Sauber) 35
7. Heikki Kovalainen (Finlandia/Renault) 30
8. Giancarlo Fisichella (Włochy/Renault) 21
9. Nico Rosberg (Niemcy/Williams) 15
10. David Coulthard (W.Brytania/Red Bull) 14
11. Alexander Wurz (Austria/Williams) 13
12. Mark Webber (Australia/Red Bull) 10
13. Jarno Trulli (Włochy/Toyota) 7
14. Sebastian Vettel (Niemcy/Toro Rosso) 6
. Jenson Button (W.Brytania/Honda) 6
16. Ralf Schumacher (Niemcy/Toyota) 5
17. Takuma Sato (Japonia/Super Aguri) 4
18. Vitantonio Liuzzi (Włochy/Toro Rosso) 3
19. Adrian Sutil (Niemcy/Spyker) 1

Klasyfikacja mistrzostw świata konstruktorów:
1. Ferrari 186 punktów
2. BMW Sauber 94
3. Renault 51
4. Williams 28
5. Red Bull 24
6. Toyota 12
7. Toro Rosso 8
8. Honda 6
9. Super Aguri 4
10. Spyker 1


1. okrążenie: Robert Kubica wystartował z dziewiątego miejsca. Z pole position wyruszył Anglik Lewis Hamilton z McLarena. Warunki na torze nie były łatwe - zaczął padać deszcz i zrobiło się ślisko.

2. okrążenie: Polak utrzymał miejsce startowe. Prowadził Hamilton z McLarena. Drugi jechał Kimi Raikkonen z Ferrari, a trzeci kolega z teamu Fina Brazylijczyk Felipe Massa.

3. okrążenie: Pada coraz mocniej, przyczepność na torze znacznie się pogorszyła. Ale kierowcy nie zjeżdżali do boksów na wymianę opon. Prognozy przewidywały poprawę pogody.

5. okrążenie: Kubica nadal jechał na dziewiątym miejscu. Polak walczył o ósmą lokatę z Markiem Webberem. Tuż za naszym kierowcą BMW Sauber czaił się Heiko Kovalainen.

6. okrążenie: Polak wyprzedził Webbera. W ten sposób nasz kierowca awansował na ósmą lokatę. Jako pierwszy do boksu zjechał Sutil.

8. okrążenie: Czołówka bez zmian. Prowadził Lewis Hamilton z McLarena. Na drugim miejscu jechał Kimi Raikkonen z Ferrari, a na trzecim kolega z włoskiego teamu Fina Brazylijczyk Felipe Massa.

10. okrążenie: Ogromne kłopoty Heikki Kovalainen. Zawodnik Renault wyraźnie sobie nie radził i kolejni rywale mijali Fina. Kubica nadal jechał na ósmym miejscu.

11. okrążenie: Kubica tuż za kolegą z teamu Nickiem Heidfeldem. Polak jechał ósmy, a Niemiec siódmy. Deszcz znowu przybrał na sile.

12. okrążenie: Większość kierowców obrała taktykę oszczędzania opon. Zawodnicy jadą po mokrej części toru i w ten sposób nie ścierają za szybko ogumienia.

13. okrążenie: Koniec wyścigu dla Anthony'ego Davidsona. Zawodnik Super Aguri zjechał z toru na pobocze i wycofał się z rywalizacji.

15. okrążenie: Zmiany w czołówce. Lewis Hamilton z McLarena zjechał do boksu i spadł na czwarte miejsce. Prowadził Fin Kimi Raikkonen z Ferrari. Drugi jechał jego kolega z teamu Felipe Massa, a trzeci Hiszpan Fernando Alonso z McLarena.

17. okrążenie: Do boksu zjechał Felipe Massa. Brazylijczyk spadł na szóste miejsce. Prowadzi Fin Kimi Raikkonen z Ferrari.

19. okrążenie: Kubica nadal zajmował ósme miejsce. Przed Polakiem kolega z teamu BMW Sauber Nick Heidfeld, za naszym kierowcą Mark Webber z Red Bulla.

20. okrążenie: Raikkonen zjechał do pit stopu. Fin stracił pierwsze miejsce. Prowadził Anglik Lewis Hamilton z McLarena.

21. okrążenie: Kubica awansował aż o dwa miejsca. Polak wyprzedził dwóch kierowców, którzy zjechali do boksu na tankowanie paliwa - Davida Coultharda z Red Bulla i Vitantonio Liuzziego z Toro Rosso.

24. okrążenie: Nasz kierowca BMW Sauber jechał coraz wolniej. Większość zawodników zjechała już do boksów - wymieniła opony i dotankowała samochody. Polak tego nie zrobił. Kubica nadal zajmował szóste miejsce.

26. okrążenie: Kubica zjechał do boksu. Krótkie tankowanie i zmiana opon na te do jazdy po suchej nawierzchni.

28. okrążenie: Koniec wyścigu dla Adriana Sutila z ekipy Spykera i Ralfa Schumachera z Toyoty.

29. okrążenie: Zacięta walka o pierwszą pozycję. Na razie udanie bronił się Lewis Hamilton z McLarena, który prowadził. Drugi był Fin Kimi Raikkonen z Ferrari. Nasz Robert Kubica jechał na szóstym miejscu.

30. okrążenie: Raikkonen wyprzedził Hamilton. W ten sposób Fin objął prowadzenie w wyścigu.

31. okrążenie: Bardzo dobra jazda Kubicy. Polak jechał coraz szybciej, ale nadal zajmował szóste miejsce.

32. okrążenie: Wielka sensacja. Z toru wypadł Lewis Hamilton. To koniec wyścigu dla lidera klasyfikacji generalnej kierowców Formuły 1.

33. okrążenie: Kubica pokazał prawdziwą klasę. Robert wyprzedzał kolejnych rywali. A przeciwnicy zjeżdżali do boksów. W ten sposób Polak prowadził w wyścigu.

34. okrążenie: Wielki pech Polaka. Kubica prowadził w wyścigu, ale zawiódł bolid. Znowu kłopoty ze skrzynią biegów i Robert zjechał z toru. Niestety, to koniec zawodów dla naszego zawodnika.

37. okrążenie: Z zawodami pożegnało się aż pięciu kierowców, w tym nasz Robert Kubica i Lewis Hamilton z McLarena.

39. okrążenie: Prowadził Fin Kimi Raikkonen z Ferrari. Drugi jechał Fernando Alonso z McLarena, a trzeci był kolega z włoskiego teamu lidera Brazylijczyk Felipe Massa.

40. okrążenie: Rewelacyjna jazda Giancarlo Fisichelli z Renault. Włoch wykręcił najlepszy czas dnia i zajmował już szóste miejsce.

42. okrążenie: Zacięta walka o zwycięstwo. Prowadził nadal Fin Kimi Raikkonen z Ferrari, ale Fernando Alonso nie zamierzał odpuszczać. Hiszpan z McLarena tracił do lidera zaledwie kilka sekund.

44. okrążenie: Warunki na torze znacznie się poprawiły. Opady deszczu nie przeszkadzały już kierowcom. Dlatego większość zawodników zmieniła opony na te do jazdy po suchej nawierzchni.

47. okrążenie: Na pierwszych trzech pozycjach bez zmian. Prowadził Kimi Raikkonen z Ferrari. Drugi był Fernando Alonso z McLarena, a trzeci kolega z drużyny lidera. Felipe Massa.

48. okrążenie: Choć Kubica już nie jechał, to BMW Sauber liczyło się w rywalizacji. Drugi kierowca niemieckiego teamu Nick Heidfeld walczył z Vitantonio Liuzzim z Toro Rosso o szóste miejsce.

51. okrążenie: Bardzo dobrze radził sobie były kolega Kubicy z BMW Sauber. Sebastian Vettel, który teraz jest w teamie Toro Rosso, był tylko raz w boksie i dzięki temu zajmował czwarte miejsce.

53. okrążenie: Pewnie prowadził Fin Kimi Raikkonen z Ferrari. Choć Fernando Alonso przyspieszył, to nie był w stanie dogonić rywala i zajmował drugie miejsce. Na trzeciej pozycji Felipe Massa z Ferrari.

55. okrążenie: Vettel oszczędzał paliwo. Zawodnik Toro Rosso tylko raz tankował samochód podczas wyścigu i dlatego martwił się, czy dojedzie do mety.

Meta: Wygrał Fin Kimi Raikkonen z Ferrari. Drugie miejsce dla Hiszpana Fernando Alonso, a trzeci był kolega z włoskiego teamu zwycięzcy Brazylijczyk Felipe Massa.