Zawodnik występujący na co dzień na zapleczu polskiej ekstraklasy trafił do siatki w 36. minucie meczu w Abidżanie. Już kilkadziesiąt sekund później wyrównał Victor Osimhen z Napoli - Piłkarz Roku Afryki 2023.

Egipt tylko zremisował z Mozambikiem

Wynik do końca nie uległ zmianie, co jest niespodzianką, nawet mimo kilku absencji z powodu kontuzji w kadrze Nigerii.

Dzień wcześniej również w grupie A - w meczu otwarcia z udziałem silnej kadrowo reprezentacji gospodarzy - Wybrzeże Kości Słoniowej pokonało Gwineę Bissau 2:0 i jest liderem tabeli.

Ciekawie i niespodziewanie było w niedzielnych meczach grupy B. Rekordzista pod względem triumfów w PNA (siedem) Egipt zaledwie zremisował z Mozambikiem 2:2, strzelając wyrównującego gola dopiero w 90+7 minucie, po trafieniu z rzutu karnego słynnego Mohammeda Salaha z Liverpoolu.

Senegal broni tytułu

Wieczorem doszło do sensacji. Uważana za jednego z faworytów imprezy Ghana przegrała z Republiką Zielonego Przylądka 1:2, po golu w doliczonym czasie gry Garry'ego Rodriguesa.

Łącznie spotkania tegorocznego PNA rozgrywane będą na sześciu stadionach w pięciu miastach.

Tytułu broni Senegal. Turniej ma oficjalnie w nazwie datę 2023 - miał się bowiem odbyć w czerwcu ubiegłego roku, ale z uwagi na tropikalną porę deszczową w tym regionie został przesunięty o ponad pół roku.

Udział biorą 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie czołowe z każdej z nich i cztery najlepsze z trzecich miejsc.

Finał odbędzie się 11 lutego, a mecz o trzecie miejsce - dzień wcześniej.

Wyniki  Grupa A (Abidżan) 13 stycznia, sobota Wybrzeże Kości Słoniowej - Gwinea Bissau 2:0 (1:0) 14 stycznia, niedziela Nigeria - Gwinea Równikowa 1:1 (1:1) tabela M Z R P Bramki Pkt 1. Wybrzeże Kości Słoniowej 1 1 0 0 2 0 3 2. Nigeria 1 0 1 0 1 1 1 . Gwinea Równikowa 1 0 1 0 1 1 1 4. Gwinea Bissau 1 0 0 1 0 2 0 Grupa B (Abidżan) 14 stycznia, niedziela Egipt - Mozambik 2:2 (1:0) Ghana - Republika Zielonego Przylądka 1:2 (0:1) M Z R P Bramki Pkt 1. Rep. Zielonego Przylądka 1 1 0 0 2 1 3 2. Egipt 1 0 1 0 2 2 1 . Mozambik 1 0 1 0 2 2 1 4. Ghana 1 0 0 1 1 2 0