>>>Tak finiszowała Justyna

"Jestem szczęsliwa, to spełnienie moich marzeń" - powiedziała po biegu Justyna Kowalczyk. "Kibice dziś mnie mobilizowali, żebym biegła jak najlepiej. Było mi naprawdę miło" - dodała szczęśliwa Polka.

To historyczne zwycięstwo. Do tej pory żadna Polka nie była mistrzynią świata w biegach narciarskich. Jedynym, który zdobył złoty krążek na zawodach tej rangi, był Józef Łuszczek, a było to 31 lat temu!

>>>Ten medal Kowalczyk nam obiecała

Zawodniczki biegły dziś 6 pętli po 2,5 kilometra - trzy pierwsze techniką klasyczną, później zmiana nart i kolejne trzy kółka techniką dowolną.

Justyna od początku ruszyła w czołówce. Dość szybko ukształtowała się grupa pięciu zawodniczek - Marianna Longa, Aino Kaisa Saarinen, Kristin Steira, Justyna Kowalczyk i Walentyna Szewczenko - która zaczęła uciekać reszcie.

Podczas zmiany nart Polka była czwarta, ale na kolejnym okrążeniu techniką dowolną wysunęła się na drugą pozycję. Prowadząca Steira narzuciła bardzo szybkie tempo, ale Kowalczyk utrzymywała się za jej plecami. Za Justyną Saarinen, która powoli zaczęła zostawać z tyłu.

Finisz był naprawdę emocjonujący. Walka między Kristin Streirą a Justyną Kowalczyk trwała do ostatnich metrów. Polka nie odpuszczała, tuż przed metą udało jej się wyprzedzić rywalkę i wygrała! Drugie miejsce zajęła Norweżka Kristin Steira, a trzecie Finka Aino Kaisa Saarinen.

31. miejsce zajęła Sylwia Jaśkowiec, 40. Kornelia Marek, a 58. Paulina Maciuszek.