"Nikt w naszym zespole nie myśli, że znów Cracovia będzie musiała dramatycznie walczyć o utrzymanie się w ekstraklasie. Będziemy się starać wygrywać wszystkie mecze, ale zdajemy sobie sprawę, że wszystko się może zdarzyć. Na pewno nie może zabraknąć z naszej strony walki, woli zwycięstwa. To wszystko możemy zagwarantować, wyniku jednak nie" - uważa obrońca Cracovii Mateusz Żytko.

Reklama

Miejsce w środku ligowej tabeli na koniec sezonu prorokuje natomiast wieloletni kibic "Pasów", znany dziennikarz Leszek Mazan: "Miniony sezon był siódmym odkąd wróciliśmy do ekstraklasie i gramy w niej nieprzerwanie. Niech się sprawdzi powiedzenie o siedmiu latach chudych i siedmiu tłustych. Jednak realnie patrząc, prognozuję dla Cracovii środek tabeli".

Z kolei prezes Cracovii profesor Janusz Filipiak nie chce obecnie deklarować, jakie ma oczekiwania wobec piłkarzy. Tłumaczy, że jego opinia wykrystalizuje się po kilku spotkaniach ligowych.

"Pasy" zepsuły próbę generalną przed ligą, jaką był mecz kontrolny z Ruchem Chorzów. Po bardzo słabej grze przegrały 1:2.

"Do meczu z Koroną Kielce na pewno musimy się przygotować lepiej niż do tego sparingu. Co z tego, że strzeliłem gola jak przegraliśmy. Na pewno zwycięstwo byłoby cenne ze względu na atmosferę w drużynie" - powiedział zdobywca jedynej bramki dla krakowian Bartłomiej Dudzic.

Przed tym meczem odbyła się uroczysta prezentacja zespołu. Byli obecni nowi piłkarze "Pasów": Andrzej Niedzielan (przybył z Korony Kielce, napastnik) Krzysztof Nykiel (Ruch Chorzów, obrońca), Rok Straus (Słoweniec, NK Publikum, pomocnik), Mateusz Żytko (Polonia Bytom, obrońca).

"Liczę, że jeszcze zespół zostanie wzmocniony. Szczególnie potrzebujemy rozgrywającego. Podczas sparingu z Ruchem Chorzów brakowało płynnych akcji, zbyt długo trzymaliśmy piłkę z tyłu, brakowało akcji ofensywnych" - uważa Szatałow.

Po stronie ubytków trzeba zapisać przede wszystkim odejście do niemieckiego Wolfsburga Mateusza Klicha, który wiosną był wiodącym piłkarzem nie tylko drużyny, ale i całej ligi. W Cracovii nie zagra też Łukasz Mierzejewski, z którym rozwiązano umowę z powodu zamieszania piłkarza w aferę korupcyjną. Więcej biało-czerwonej koszulki nie ubiorą też: Marian Jarabica (wypożyczony do Ludogorca Razgrad, Bułgaria), Piotr Giza (szuka klubu) i Mariusz Sacha (Podbeskidzie Bielsko-Biała).

W przerwie między sezonami działacze Cracovii nie musieli pracować przy modernizacji stadionu. Nowy obiekt oddano do użytku we wrześniu 2010 r.

W sparingach "Pasy" nie zachwyciły. Przegrały m.in. z Ruchem Radzionków 0:2, holenderskim FC Zwolle 0:1, CSKA Sofia 1:2 (mecz zakończono w 80. minucie z powodu kłótni piłkarzy obu drużyn) i Ruchem Chorzów 1:2. Remisem 0:0 zakończyło się spotkanie ze słowacką Żyliną, a pokonała Cracovia Piasta Gliwice 2:1, Koronę Kielce 1:0 i belgijską ekipę SV Zulte Waregem 2:1.