Oto najgłośniejsze sportowe pożegnania 2009 roku:
5 lutego - z bokserskiego ringu schodzi Walijczyk Joe Calzaghe. W 46 walkach nie doznał ani jednej porażki, 32 razy zwyciężał przed czasem. W jego rękach znalazły się pasy mistrza świata w wadze junior ciężkiej wszystkich najważniejszych organizacji. Pod koniec kariery przeszedł do wagi półciężkiej i wygrał na punkty z Amerykaninem Bernardem Hopkinsem.
14 kwietnia - kończy karierę jeszcze większa sława boksu - Oscar de la Hoya. Podobnie jak Calzaghe, rękawice zawiesił na kołku mając 36 lat. Był z pochodzenia Meksykaninem, ale złoty medal olimpijski w Barcelonie zdobył dla USA. Od tego triumfu przez 17 lat utrzymywał się na szczycie boksu zawodowego, zdobywając tytuły zawodowego mistrza świata w sześciu kategoriach, od superpiórkowej do superpółśredniej.
31 maja - ostatnie mecze rozgrywają dwie gwiazdy piłki nożnej, kapitan AC Milan 40-letni Paolo Maldini oraz o cztery lata młodszy rozgrywający Interu Mediolan Luis Figo. Maldini od początku kariery był związany z Milanem. W jego barwach grał od stycznia 1985 roku i w sumie wystąpił w 902 meczach. Pięć razy zwyciężył w Lidze Mistrzów, siedmiokrotnie zdobył mistrzostwo Włoch, a w drużynie narodowej Italii zagrał 126 razy, co jest rekordem. Luis Figo to z kolei rekordzista pod względem występów w reprezentacji Portugalii (127), laureat "Złotej Piłki" z 2000 roku. Wcześniej grał w Sportingu Lizbona, Barcelonie i Realu Madryt.
9 sierpnia - rekordzistka świata w biegu na 400 metrów przez płotki Julia Pieczonkina kończy karierę ze względów zdrowotnych. Rosjanka zdobyła siedem medali mistrzostw świata, w tym dwa złote, ale ani jednego olimpijskiego.
19 sierpnia - ze sportem żegna się austriacka narciarka alpejska Renate Goetschl. 34-letnia "królowa szybkości" (speed Queen) spodziewa się dziecka. W jej bogatej kolekcji jest 46 trofeów za zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata, w tym w 24 zjazdach, dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe medale mistrzostw świata, a z igrzysk olimpijskich - jeden srebrny i jeden brązowy.
26 sierpnia - w niesławie kończą karierę Rosjanie Julia Czepałowa i Jewgienij Dementiew, złoci medaliści olimpijscy w biegach narciarskich. Oboje mieli pozytywne wyniki testów antydopingowych w styczniu podczas zawodów Pucharu Świata w Val di Fiemme. Teraz solidarnie ogłaszają, że do sportu już nie wrócą.
6 września - w pożegnalnych zawodach pod Berlinem startuje trzykrotna mistrzyni świata w rzucie dyskiem Niemka Franka Dietzsch.
12 września - w ślady Dietzsch idzie w Salonikach Steffi Nerius, mistrzyni świata w rzucie oszczepem. W grudniu zostanie wybrana najlepszą sportsmenką Niemiec mijającego roku.
18 września - koniec kariery ogłasza niespodziewanie 22-letnia Laure Manaudou, francuska pływaczka wszech czasów. W swej ojczyźnie była tym, kim w Polsce Otylia Jędrzejczak. Dwa razy wygrała plebiscyt "L'Equipe" na najlepszego sportowca Francji. Mając 17 lat zdobyła w Atenach złoty medal olimpijski na 400 metrów stylem dowolnym i dorzuciła dwa srebrne. Na kolejnych igrzyskach w Pekinie poniosła jednak spektakularną porażkę.
Czytaj dalej...
8 października - kończy karierę ten, który wygrał z Szymonem Ziółkowskim w konkursie rzutu młotem w mistrzostwach świata w Berlinie - Primoz Kozmus. Był pierwszym i jedynym do tej pory mistrzem olimpijskim ze Słowenii. Tytuł zdobył w Pekinie, a światowy prymat potwierdził w stolicy Niemiec.
13 października - to było jedno z najgłośniejszych pożegnań roku. Schodzi ze sceny Hermann "Herminator" Maier, jeden z najlepszych narciarzy alpejskich w historii, zwycięzca 54 zawodów Pucharu Świata, zdobywca czterech wielkich Kryształowych Kul (1998, 2000, 2001, 2004), dwukrotny mistrz olimpijski z Nagano i trzykrotny mistrz świata. Listę zwycięstw miałby dłuższą, gdyby nie wypadek motocyklowy w 2001 roku, który o mało co nie skończył się dla niego amputacją nogi. Po dwóch latach od tej koszmarnej kraksy Maier wrócił na stok i... wygrał supergigant w Kitzbuehel.
11 listopada - 689. i ostatni mecz w karierze rozegrał Marat Safin. Z kortu w paryskiej hali Bercy schodzi pokonany przez Argentyńczyka Juana Martina Del Potro. Rosyjski tenisista wygrał łącznie 15 turniejów ATP, w tym dwa wielkoszlemowe (US Open 2000, Australian Open 2005). Na przełomie 2000 i 2001 roku był przez dziewięć tygodni numerem jeden na świecie.
3 grudnia - Amelie Mauresmo w klasyfikacji tenisistek prowadziła dłużej niż Safin - miesiąc w 2004 roku i pięć miesięcy w 2006. Odniosła też więcej sukcesów - 25 tytułów, w tym dwa w Wielkim Szlemie (Australian Open i Wimbledon 2006), a karierę zakończyła trzy tygodnie później.