Węgrom, którzy w tzw. grupie śmierci z Anglią, Niemcami i Włochami wcześniej zdobyli 10 punktów i przegrali tylko w Cesenie, do zajęcia pierwszego miejsca wystarczał remis w rewanżu z Italią.

Reklama

Anglia bez wygranej

Mistrzowie Europy, którzy po ubiegłorocznym sukcesie znacznie spuścili z tonu i choć zajęli jeszcze trzecie w poprzedniej edycji LN, to nie zakwalifikowali się do mundialu w Katarze, w odmłodzonym składzie wygrali w Budapeszcie 2:0. W pierwszej połowie bramkarza gospodarzy pokonał Giacomo Raspadori, a w drugiej wynik ustalił Federico Dimarco.

"Azzuri" z dorobkiem 11 punktów wygrali grupę, a Węgrzy z 10 zajęli drugie miejsce.

Na pożegnanie z najwyższą dywizją Ligi Narodów Anglicy zremisowali na Wembley z Niemcami 3:3, choć najpierw przegrywali 0:2, a później prowadzili 3:2, i zakończyli zmagania bez zwycięstwa.

Reklama

Goście po golach grających w lidze angielskiej Ilkaya Guendogana i Kaia Havertza mieli już dwubramkową przewagę, ale później do głosu doszli piłkarze trenera Garetha Southgate'a. Najpierw w krótkim odstępie czasu do siatki gości trafili Luke Shaw i Mason Mount, a w końcówce rzut karny wykorzystał Harry Kane. Gdy wydawało się, że Anglia będzie się cieszyć z pierwszej wygranej, trzecią bramkę dla Niemców uzyskał Havertz.

Gole Kallmana, Citaiszwiliego i Sappinena

Wcześniej było wiadomo, że w czerwcowym Final Four wystąpią zespoły Holandii i Chorwacji, a do niższej dywizji spadły Walia i Austria. We wtorek rozstrzygną się losy rywalizacji A2, a losy pierwszej pozycji decydować się będą w spotkaniu Portugalii z Hiszpanią w Bradze. O uniknięcie spadku Szwajcaria zagra z Czechami w Sankt Gallen.

Reklama

W kolejnej edycji LN wśród 16 najlepszych ekip znajdą się Bośnia i Hercegowina oraz Izrael, a o dwa pozostałe miejsca premiowane awansem w bezpośrednich starciach Ukraina powalczy w Krakowie ze Szkocją, a Norwegia w Oslo z Serbią.

W niższych dywizjach z dobrej strony pokazali się piłkarze z polskiej ligi. Fiński napastnik Cracovii Benjamin Kallman trafił na 2:0 i ustalił rezultat wyjazdowej potyczki z Macedonią Północną w grupie B3. Heorhij Citaiszwili z Lecha Poznań zdobył bramkę dla Gruzji w wygranym 2:1 meczu z Gibraltarem, którym jego zespół zwieńczył udane występy (pięć zwycięstw i remis) oraz awans do Dywizji B. Natomiast Rauno Sappinen z Piasta Gliwice uzyskał jednego z czterech goli, jakie Estonia - już wcześniej pewna awansu na trzeci szczebel rozgrywek - zaaplikowała drużynie San Marino.

Ostatnie spotkania grupowe LN - we wtorek.

Wyniki, program i tabele grup piłkarskiej Ligi Narodów:
poniedziałek, 26 września

grupa A3

Węgry - Włochy 0:2 (0:1)
Anglia - Niemcy 3:3 (0:0)

Tabela:
M Z R P bramki pkt
1. Włochy 6 3 2 1 8-7 11 - awans do Final Four
2. Węgry 6 3 1 2 8-5 10
3. Niemcy 6 1 4 1 11-9 7
4. Anglia 6 0 3 3 4-10 3 - spadek do dywizji B

grupa B3

Rumunia - Bośnia i Herc. 4:1 (1:0)
Czarnogóra - Finlandia 0:2 (0:0)

1. Bośnia i Herc. 6 3 2 1 8-8 11 - awans do dywizji A
2. Finlandia 6 2 2 2 8-6 8
3. Czarnogóra 6 2 1 3 6-6 7
4. Rumunia 6 2 1 3 6-8 7 - spadek do dywizji C

grupa C4

Macedonia Płn. - Bułgaria 0:1 (0:0)
Gibraltar - Gruzja 1:2 (0:1)

1. Gruzja 6 5 1 0 16-3 16 - awans do dywizji B
2. Bułgaria 6 2 3 1 10-8 9
3. Macedonia Płn. 6 2 1 3 7-7 7
4. Gibraltar 6 0 1 5 3-18 1 - baraż o utrzymanie

grupa D2

San Marino - Estonia 0:4 (0:1)

1. Estonia 4 4 0 0 10-2 12 - awans do dywizji C
2. Malta 4 2 0 2 5-4 6
3. San Marino 4 0 0 4 0-9 0

niedziela, 25 września

grupa A4

Walia - Polska 0:1 (0:0)
Holandia - Belgia 1:0 (0:0)

1. Holandia 6 5 1 0 14-6 16 - awans do Final Four
2. Belgia 6 3 1 2 11-8 10
3. Polska 6 2 1 3 6-12 7
4. Walia 6 0 1 5 6-11 1 - spadek do dywizji B

grupa A1

Dania - Francja 2:0 (2:0)
Austria - Chorwacja 1:3 (1:1)

1. Chorwacja 6 4 1 1 8-6 13 - awans do Final Four
2. Dania 6 4 0 2 9-5 12
3. Francja 6 1 2 3 5-7 5
4. Austria 6 1 1 4 6-1 4 - spadek do dywizji B

grupa C1
Luksemburg - Litwa 1:0 (0:0)
Wyspy Owcze - Turcja 2:1 (0:0)

1. Turcja 6 4 1 1 18-5 13 - awans do dywizji B
2. Luksemburg 6 3 2 1 9-7 11
3. Wyspy Owcze 6 2 2 2 7-10 5
4. Litwa 6 0 1 5 2-14 1 - baraż o utrzymanie

grupa C3
Słowacja - Białoruś 1:1 (0:1)
Azerbejdżan - Kazachstan 3:0 (0:0)

1. Kazachstan 6 4 1 1 8-6 13 - awans do dywizji B
2. Azerbejdżan 6 3 1 2 7-4 10
3. Słowacja 6 2 1 3 5-6 7
4. Białoruś 6 0 3 3 3-7 3 - baraż o utrzymanie

grupa D1

Andora - Łotwa 1:1 (0:0)
Mołdawia - Liechtenstein 2:0 (0:0)

1. Łotwa 6 4 1 1 12-5 13 - awans do dywizji C
2. Mołdawia 6 4 1 1 10-6 13
3. Andora 6 2 2 2 6-7 8
4. Liechtenstein 6 0 0 6 1-11 0

wtorek, 27 września

grupa A2

Portugalia - Hiszpania (Braga, 20.45)
Szwajcaria - Czechy (St. Gallen, 20.45)

1. Portugalia 5 3 1 1 11-2 10
2. Hiszpania 5 2 2 1 7-5 8
3. Szwajcaria 5 2 0 3 4-8 6
4. Czechy 5 1 1 2 4-11 4

grupa B1

Irlandia - Armenia (Dublin, 20.45)
Ukraina - Szkocja (Kraków, 20.45)

1. Szkocja 5 4 0 1 11-5 12
2. Ukraina 5 3 1 1 10-4 10
3. Irlandia 5 1 1 3 5-5 4
4. Armenia 5 1 0 4 2-14 3

grupa B2

Albania - Islandia (Tirana, 20.45)

1. Izrael 4 2 2 0 8-6 8 - awans do dywizji A
2. Islandia 3 0 3 0 5-5 3
3. Albania 3 0 1 2 3-5 1

grupa B4

Norwegia - Serbia (Oslo, 20.45)
Szwecja - Słowenia (Solna, 20.45)

1. Norwegia 5 3 1 1 7-5 10
2. Serbia 5 3 1 1 11-5 10
3. Słowenia 5 1 2 2 5-9 5
4. Szwecja 5 1 0 4 6-10 3

grupa C2

Grecja - Irlandia Płn. (Ateny, 20.45)
Kosowo - Cypr (Prisztina, 20.45)

1. Grecja 5 4 0 1 7-1 12 - awans do dywizji B
2. Kosowo 5 2 0 3 6-7 6
3. Irlandia Płn. 5 1 2 2 2-7 5
4. Cypr 5 1 2 2 3-7 5