W tegorocznych mistrzostwach Europy nie ma już obrońców tytułu, nie zagra już w nich również kapitan - Cristiano Ronaldo. Portugalia przegrała w Sewilli z liderem światowego rankingu Belgią 0:1.

Spotkanie zapowiadało się jako być może najciekawsze spośród wszystkich meczów 1/8 finału, ale zamiast wielu akcji i bramek kibice zobaczyli niewiele ciekawej gry, za to dużo fauli. Szczególnie bezbarwna była pierwsza połowa, w której obie strony miały po jednej szansie.

W 25. minucie Ronaldo uderzył z rzutu wolnego, ale za blisko środka bramki. Thibaut Courtois i tak miał spore problemy z obroną tego strzału i wybił piłkę przed siebie, ale dobitka Joao Palhinhi była za słaba.

Belgia pierwszy celny strzał oddała w 42. minucie... i od razu cieszyła się z gola. Z ok. 20 metrów mocno na bramkę strzelił Thorgan Hazard, a nieco zasłonięty portugalski bramkarz zareagował za późno. Jak się później okazało, było to jedyne celne uderzenie "Czerwonych Diabłów" i jedyny gol tego meczu.

Po zmianie stron gra się zaostrzyła, ale dogodnych okazji było niewiele. Agresywne krycie rywali odczuł na swojej skórze przede wszystkim kluczowy gracz Belgii i Manchesteru City Kevin De Bruyne, który z powodu kontuzji opuścił boisko.

Dwie szanse zmarnował Diogo Jota, kiedy uderzał nad poprzeczką z niewielkiej odległości. Najbliżej wyrównania Portugalia była między 82. a 83. minutą - najpierw po dośrodkowaniu z rzutu rożnego potężne uderzenie głową oddał Ruben Dias, ale prosto w Courtois, a kilka chwil później Raphael Guerreiro uderzył technicznie z okolicy linii pola karnego, jednak trafił w słupek.

Łącznie Portugalczycy oddali 23 strzały, ale większość z nich była niecelna i niegroźna.

Nie miałem dużo pracy w poprzednich trzech meczach, ale wiedziałem, że z Portugalią będzie inaczej. Jestem dumny ze swoich kolegów, bronili bardzo dobrze - skomentował Courtois, cytowany na oficjalnej stronie UEFA.

Belgia o wstęp do półfinału zagra z niepokonaną od 31 meczów reprezentacją Włoch.

Włochy będą trudnym rywalem, ale pokazaliśmy dzisiaj, że jesteśmy gotowi - zapewnił Courtois.

Spotkanie z Italią "Czerwone Diabły" rozegrają 2 lipca w Monachium.

Belgia - Portugalia 1:0 (1:0).
Bramki: Thorgan Hazard (42.).
Żółte kartki: Belgia - Thomas Vermaelen, Toby Alderweireld; Portugalia - Joao Palhinha, Diogo Dalot, Pepe.
Sędzia: Felix Brych (Niemcy).
Belgia: Thibaut Courtois - Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen, Toby Alderweireld - Thorgan Hazard (90+5. Leander Dendoncker), Axel Witsel, Youri Tielemans, Thomas Meunier - Eden Hazard (87. Yannick Carrasco), Romelu Lukaku, Kevin De Bruyne (48. Dries Mertens).
Portugalia: Rui Patricio - Raphael Guerreiro, Pepe, Ruben Dias, Diogo Dalot - Renato Sanches (78. Sergio Oliveira), Joao Palhinha (78. Danilo), Joao Moutinho (55. Joao Felix) - Diogo Jota (70. Andre Silva), Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva (55. Bruno Fernandes).