Kriechmayr zwyciężył w tej konkurencji w po raz czwarty, a w sumie w cyklu na najwyższym stopniu podium stał 10-krotnie. Pozostałe triumfy odniósł w supergigancie.

Reklama

Były protesty

Start Austriaka w Wengen w piątek i w sobotę długo stał pod znakiem zapytania, ponieważ do niedawna przebywał on w izolacji z powodu pozytywnego testu na COVID-19. Reguły zabraniają udziału w zjeździe, o ile nie uczestniczyło się przynajmniej w jednym z dwóch poprzedzających go treningów, ale Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) postanowiła zrobić wyjątek od tej zasady.

Nie podjęliśmy tej decyzji dlatego, że dotyczy ona pana Kriechmayra, mistrza świata, który już wcześniej tu zwyciężył (w 2019 roku - PAP). Mogliśmy zachować się tak w stosunku do każdego narciarza, bo żyjemy w skomplikowanych czasach pandemii - bronił się dyrektor zawodów FIS Markus Waldner.

Reklama

Dopuszczenie Austriaka do rywalizacji wywołało wiele sprzeciwów, przede wszystkim ekip ze Szwajcarii i z Francji. W piątek Kriechmayr zajął 12. miejsce, dzień później był już najlepszy.

Janka zakończył karierę

Prowadzenie w klasyfikacji zjazdu objął Paris, który wyprzedził dotychczasowego lidera Norwega Aleksandra Aamodta Kildego oraz Austriaka Matthiasa Mayera. Różnice punktowe są jednak niewielkie - tylko 40 dzieli Włocha i zajmującego szóste miejsce Odermatta.

Po raz ostatni w karierze wystartował w sobotę Szwajcar Carlo Janka, który nie zdołał jednak ukończyć swojego przejazdu. Mistrz świata w slalomie gigancie z 2009 roku i Zdobywca Kryształowej Kuli rok później wycofuje się z zawodowego sportu z powodów zdrowotnych.

Na niedzielę w Wengen zaplanowana jest rywalizacja w slalomie.

Wyniki:

1. Vincent Kriechmayr (Austria) 2.26,09
2. Beat Feuz (Szwajcaria) strata 0,34 s
3. Dominik Paris (Włochy) 0,44
4. Marco Odermatt (Szwajcaria) 0,46
5. Matthias Mayer (Austria) 0,51
6. Martin Cater (Słowenia) 0,66

Klasyfikacja generalna PŚ (po 20 z 36 zawodów):

1. Marco Odermatt (Szwajcaria) 1075 pkt
2. Aleksander Aamodt Kilde (Norwegia) 685
3. Matthias Mayer (Austria) 592
4. Vincent Kriechmayr (Austria) 524
5. Beat Feuz (Szwajcaria) 447
6. Dominik Paris (Włochy) 406

Klasyfikacja zjazdu (po 6 z 10 zawodów):

1. Dominik Paris (Włochy) 316
2. Aleksander Aamodt Kilde (Norwegia) 305 pkt
. Beat Feuz (Szwajcaria) 305