Na korzyść Zmarzlika przemawiają m.in. wyniki ostatniego turnieju na Speedway Center, gdzie w 2019 roku był on najlepszy z 18 punktami, a Łaguta zakończył wówczas zawody na 13. pozycji, zapisując na swoje konto ledwie pięć. Taki wynik Polak z pewnością wziąłby teraz w ciemno, choć jest on mało prawdopodobny, gdyż obaj zawodnicy są w tym sezonie niesamowicie tyleż mocni, co prezentują wyrównany poziom.

Reklama

Poza walką o tytuł mistrza świata kibice z pewnością przyglądać się będą rywalizacji o brąz. Tu także w grze są głównie dwaj żużlowcy - trzeci w klasyfikacji generalnej Szwed Fredrik Lindgren oraz czwarty Rosjanin Emil Sajfutdinow, których dzielą raptem trzy punkty.

Ciekawie jest jednak także w dalszej części klasyfikacji. Choć pozostali zawodnicy nie mają już raczej szans na pozycje medalowe - przy czym piąty Maciej Janowski traci do Sajfutdinowa 14 punktów - to walczą o prawo uczestnictwa w przyszłorocznym cyklu. Takie przysługuje najlepszej szóstce.

Kandydatów do pozostałych dwóch miejsc, odliczając czwórkę walczącą o medale, jest co najmniej pięciu. Poza Janowskim, są to Brytyjczyk Tai Woffinden, którego forma pod koniec sezonu rośnie, Duńczyk Leon Madsen oraz Australijczycy Max Fricke i Jason Doyle.

Jest jeszcze 10. w zestawieniu Duńczyk Anders Thomsen, który podczas ostatniego turnieju w rosyjskim Togliatti był trzeci, inkasując aż 16 punktów. Gdyby swój występ powtórzył w Vojens, gdzie czuje się jak w domu, ma duże szanse włączyć się do walki o "szóstkę".

Reklama

"Dziką kartę" na turniej w Danii otrzymał Mikkel Michelsen, a rezerwowymi będą inni reprezentanci gospodarzy Mads Hansen oraz Jonas Seifert-Salk.

Sobotnie zawody rozpoczną się o godz. 19. Po nich pozostaną już tylko dwa turnieje - 1 i 2 października - w Toruniu.

Klasyfikacja po ośmiu turniejach GP:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 139 pkt
2. Artiom Łaguta (Rosja) 138
3. Fredrik Lindgren (Szwecja) 108
4. Emil Sajfutdinow (Rosja) 105
5. Maciej Janowski (Polska) 91
6. Tai Woffinden (W.Brytania) 82
7. Leon Madsen (Dania) 72
8. Max Fricke (Australia) 70
9. Jason Doyle (Australia) 68
10. Anders Thomsen (Dania) 60 11. Robert Lambert (W. Brytania) 48
12. Martin Vaculik (Słowacja) 45
13. Dominik Kubera (Polska) 44
14. Matej Zagar (Słowenia) 36
15. Oliver Berntzon (Szwecja) 18
16. Krzysztof Kasprzak (Polska) 18
17. Gleb Czugunow (Polska) 8
18. Jan Kvech (Czechy) 7
19. Aleksandr Łoktajew (Rosja) 6
20. Wadim Tarasienko (Rosja) 4
21. Pontus Aspgren (Szwecja) 1