Cztery lata temu w Atenach badania potwierdziły stosowanie niedozwolonych środków przez 26 osób.
"Mam głębokie przekonanie, że z roku na rok jesteśmy coraz lepiej przygotowani do tego, by wyłapywać nieuczciwych sportowców" - powiedział Jacques Rogge.
Wśród spektakularnych przypadków dopingu w 2008 roku jest wykrycie niedozwolonego wspomagania organizmów u jedenastu sztangistów Bułgarii i tyluż Grecji. Na skutek tego bułgarska federacja nie wysłała swych zawodników i zawodniczki na igrzyska do Pekinu.
U Greków stosowanie doping stwierdzono podczas kontroli Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA) w marcu 2008 roku. Karą jest zakaz występów w międzynarodowych zawodach greckich ciężarowców, a trener kadry narodowej tego kraju Christos Iakovou został zdyskwalifikowany.
Najgłośniejszy spośród reprezentantów "królowej sportu" jest przypadek Amerykanina Justina Gatlin, który w styczniu został zdyskwalifikowany na cztery lata. Tak długi okresy zawieszenia to wynik powtórnego przyłapania na dopingu. W 2001 roku w organizmie Gatlina znaleziono ślady zabronionych medykamentów stosowanych w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej (ADHD). Po raz drugi niedozwolone środku wykryto u sprintera w kwietniu 2006 roku. Gatlin odwołał się od wyroku do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu (CAS), ale CAS utrzymał w mocy 4-letnią dyskwalifikację.
Kontrowersje budzi także sprawa hiszpańskich zawodniczek w hokeju na trawie. 20 kwietnia po meczu z Azerbejdżanem, wygranym przez Hiszpanki 3:2, wykryto zabronione środki w organizmie dwóch zawodniczek. Komisja antydopingowa Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie (FIH) uznała, że jedna z nich wprawdzie naruszyła przepisy, ale "nie jest winna wykroczenia ani zaniedbania", zaś drugą zawodniczkę całkowicie oczyściła z zarzutów. Według hiszpańskiej federacji, zawodniczki mogły paść ofiarą sabotażu ze strony gospodarzy. Gdyby Hiszpanki zostały ukarane, olimpijską kwalifikację uzyskałby - jako pokonany w finale - zespół Azerbejdżanu. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) odrzucił skargę Azerbejdżanu, który domagał się wycofania Hiszpanii z turnieju olimpijskiego.
Kuriozalny jest natomiast przypadek węgierskiej pływaczki Agnes Kovacs. Byłej mistrzyni olimpijskiej z Sydney zabraknie w Pekinie z powodu... oskarżeń, które okazały się bezpodstawne. Przedstawiciele agencji antydopingowej oskarżyli Kovacs o naruszenie przepisów i odmówienie poddania się badaniom. FINA po wnikliwej analizie sytuacji oczyściła Węgierkę z zarzutów, ale pływaczka uznała, że jej reputacja została zniszczona i nie jest w stanie przygotowywać się do IO.
Lista najbardziej znanych przypadków sportowców zdyskwalifikowanych za stosowanie dopingu przed IO w Pekinie:
Lekkoatletyka:
Justin Gatlin (USA, 100 m) - 1 stycznia został zdyskwalifikowany na cztery lata za powtórne wykrycie w organizmie niedozwolonych środków dopingowych.
Liliana Popescu (Rumunia, 800 i 1500 m) - 2 sierpnia wykluczona z olimpijskiej reprezentacji, bo badania przeprowadzone w maju wykazały stosowanie erytropoetyny. Popescu ma najlepszy tegoroczny na świecie wynik w biegu na 1500 metrów (4.00,35).
Elena Antoci (Rumunia, 1500 m) - 31 lipca wykluczona z reprezentacji olimpijskiej. Badanie przeprowadzone w maju wykazały stosowanie erytropoetyny.
Cristina Vasiloiu (Rumunia, 1500 i 3000 m) - 31 lipca wykluczona z reprezentacji olimpijskiej. Badanie przeprowadzone w maju wykazały stosowanie erytropoetyny.
Władimir Kanajkin (Rosja, chód na 20 i 50 km) - 5 sierpnia wykluczony z reprezentacji olimpijskiej. Badania przeprowadzone w kwietniu wykazały obecność erytropoetyny.
Walerij Borczin (Rosja, chód na 30 i 50 km) - 5 sierpnia wykluczony z reprezentacji olimpijskiej. Badania przeprowadzone w kwietniu wykazały obecność erytropoetyny.
Tatiana Tomaszowa (Rosja, 1500 m) - 31 lipca dwukrotna mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska z Aten wykluczona z reprezentacji olimpijskiej i zawieszona przez IAAF za manipulacje z próbkami przeznaczonymi do badań.
Jelena Sobolewa (Rosja, 1500 m) - 31 lipca halowa mistrzyni świata z 2008 r. wykluczona z reprezentacji olimpijskiej i zawieszona przez IAAF za manipulacje z próbkami przeznaczonymi do badań.
Julia Fomienko (Rosja, 1500 m) - 31 lipca halowa wicemistrzyni świata z 2008 r. wykluczona z reprezentacji olimpijskiej i zawieszona przez IAAF za manipulacje z próbkami przeznaczonymi do badań.
Swietłana Czerkasowa (Rosja, 1500 m) - 31 lipca została wykluczona z reprezentacji olimpijskiej i zawieszona przez IAAF za manipulacje z próbkami przeznaczonymi do badań.
Olga Jegorowa (Rosja, 5000 m) - 31 lipca została wykluczona z reprezentacji olimpijskiej i zawieszona przez IAAF za manipulacje z próbkami przeznaczonymi do badań.
Daria Piszczałnikowa (Rosja, rzut dyskiem) - 31 lipca mistrzyni Europy wykluczona z reprezentacji olimpijskiej i zawieszona przez IAAF za manipulacje z próbkami przeznaczonymi do badań.
Gulfija Chanafiejewa (Rosja, rzut młotem) - 31 lipca rekordzistka świata wykluczona z reprezentacji olimpijskiej i zawieszona przez IAAF za manipulacje z próbkami przeznaczonymi do badań.
Tatiana Łysenko i Jekaterina Choroszych (Rosja, rzut młotem) - 29 kwietnia rekordzistka świata i mistrzyni Europy Łysenko oraz jej koleżanka zdyskwalifikowane na dwa lata za stosowanie substancji hamującej wytwarzanie żeńskiego hormonu estrogenu (6-alfa-metylo- androstedion).
Mikulas Konopka (Słowacja, pchnięcie kulą) - 20 czerwca halowy mistrz Europy dożywotnio zdyskwalifikowany za ponowne stosowanie dopingu - tym razem anaboliku Methandienon. Po raz pierwszy wykryto u niego niedozwolone wspomaganie organizmu w 2002 r. To pierwszy w historii Słowacji przypadek dożywotniej dyskwalifikacji.
Sureyya Ayhan (Turcja, 1500 m) - 25 stycznia mistrzyni Europy dożywotnio zdyskwalifikowana po wykryciu po raz drugi stosowania niedozwolonych środków. 30 maja dyskwalifikację zmniejszono do czterech lat. W 2005 roku Ayhan została zawieszona na dwa lata za naruszenie przepisów antydopingowych.
Jolanda Ceplak (Słowenia, 800 m)- 27 marca halowa rekordzistka świata i brązowa medalistka z IO z Aten zdyskwalifikowana na dwa lata po wykryciu w organizmie erytropoetyny.
Boks:
Suriya Prasathinphimai (Tajlandia) - 9 maja brązowy medalista igrzysk w Atenach zdyskwalifikowany na rok za wykryty doping.
Wioślarstwo:
Aleksander Litwinczew, Jewgienij Łuzianin, Iwan Podsziwałow (Rosja) - 17 stycznia członkowie osady ósemki zdyskwalifikowani na dwa lata za dożylne stosowanie środków dopingowych. Międzynarodowa Federacja Wioślarska (FIA) zawiesiła też na 12 miesięcy działaczy, trenerów i personel pomocniczy Rosyjskiej Federacji Wioślarskiej.
Anastazja Fatina i Anastazja Karabielszczykowa (Rosja) - 6 lutego uczestniczki osady ósemki zdyskwalifikowane na dwa lata po wykryciu stosowania niedozwolonych środków.
Yiannis Tsamis (Grecja) - 9 czerwca mistrz Europy zdyskwalifikowany na dwa lata za stosowanie substancji wzmacniającej włosy - finasteridu, który jednocześnie maskuje stosowanie substancji dopingujących.
Pływanie:
Kunpeng Ouyang (Chiny) - 26 lipca wykluczony z reprezentacji olimpijskiej i dożywotnio zdyskwalifikowany za używanie anaboliku przyspieszającego wzrost masy mięśniowej.
Jessica Hardy (USA) - 2 sierpnia mistrzyni świata z Melbourne na dystansie 50 m stylem klasycznym wykluczona z reprezentacji olimpijskiej i zawieszona na dwa lata za stosowanie stymulantu clenbuterol. Pozytywny wynik dała próbka pobrana 4 lipca podczas amerykańskich kwalifikacji olimpijskich w Omaha.
Ioannis Drymonakos (Grecja) - 21 maja mistrz i rekordzista Europy na 200 m st. mot. zdyskwalifikowany na dwa lata po wykryciu stosowania trenabolu.
Dimitris Regas (Grecja) - 13 lipca zdyskwalifikowany na dwa lata za stosowanie trenabolu.
Zapasy:
Luo Meng (Chiny) - 26 lipca dożywotnio zdyskwalifikowany za używanie diuretyku maskującego stosowanie dopingu.
Joe Warren (USA) - 16 stycznia mistrz świata z 2006 roku w stylu klasycznym zdyskwalifikowany na dwa lata po wykryciu w organizmie marihuany.
Kolarstwo:
Luca Ascani (Włochy) - 9 maja mistrz kraju w kolarskiej jeździe na czas zdyskwalifikowany na dwa lata po wykryciu w organizmie erytropoetyny zewnątrzpochodnej.
Peter Riis Andersen (Dania) - 28 lipca wykluczony z olimpijskiej reprezentacji i zdyskwalifikowany. Badania przeprowadzone 25 czerwca wykazały stosowanie erytropoetyny. Kolarz przyznał się do winy tłumacząc, że powodem stosowania niedozwolonych środków były słabe rezultaty uzyskiwane na początku sezonu.
Marta Bastianelli (Włochy) - 28 lipca u mistrzyni świata w kolarstwie szosowym potwierdzono stosowanie stymulantu i wykluczono z reprezentacji olimpijskiej. Test, którego wynik był pozytywny przeprowadzono 5 lipca podczas mistrzostw Europy zawodników do lat 23 we włoskiej miejscowości Verbania.
Szermierka:
Andrea Baldini (Włochy, floret) - 4 sierpnia numer 1 w światowym rankingu florecistów został wykluczony z reprezentacji olimpijskiej z powodu pozytywnego wyniku testu przeprowadzonego podczas lipcowych ME Europy w Kijowie. 22-letni szermierz używał diuretyku maskującego stosowanie dopingu.
Podnoszenie ciężarów:
11 sztangistów Grecji
11 sztangistów Bułgarii
Valeriu Calancea (Rumunia) - 14 stycznia mistrz świata z 2003 r. zdyskwalifikowany na dwa lata za stosowanie sterydów anabolicznych.
Monika Devi (Indie) - 5 sierpnia wykluczona z reprezentacji olimpijskiej za stosowanie anaboliku, który wykryto w badaniu przeprowadzonym 29 czerwca. Miała być jedyną przedstawicielką Indii w podnoszeniu ciężarów. Została zawrócona tuż przed wejściem do samolotu.