Podopieczni trenera Bogdana Wenty zagrają w grupie A w stolicy Serbii. Z pierwszej rundy awans wywalczą po trzy zespoły z każdej grupy i następnie utworzą dwie po sześć drużyn, z zaliczeniem wyników. Po dwie najlepsze ekipy awansują do półfinałów.

W przypadku awansu do drugiej fazy czempionatu biało-czerwoni mogą trafić na czołówkę grającej w Niszu grupy B, w której wystąpią: Niemcy, Szwecja, Czechy i Macedonia.

W pozostałych grupach zagrają: C w Nowym Sadzie - Francja, Węgry, Hiszpania, Rosja oraz D we Vrsacu - Chorwacja, Norwegia, Islandia, Słowenia.

Polacy w meczu otwarcia mistrzostw zmierzą się w niedzielę 15 stycznia z ekipą gospodarzy w Pionir Arena w Belgradzie, dwa dni później zagrają ze Słowacją, a 19 stycznia na zakończenie zmagań spotkają się z Duńczykami.

Właśnie ci ostatni, losowani z drugiego koszyka (biało-czerwoni byli przydzieleni do pierwszego), teoretycznie powinni być najtrudniejszym przeciwnikiem w rundzie wstępnej. Nie można jednak zapominać, że na swoim terenie wyjątkowo groźni powinni być Serbowie.

W kwalifikacjach do Euro 2012 Duńczycy przegrali tylko raz - 27:31 z Rosją w Czechowie. W rewanżu w Horsens wygrali 36:29, a ponadto komplet wygranych zanotowali w konfrontacji z Białorusią i Szwajcarią.

Podczas styczniowych mistrzostw świata w Szwecji wywalczyli srebrny medal, a złoto oddali obrońcom tytułu Francuzom dopiero po dogrywce (35:37). Po drodze 28:27 pokonali w Malmoe (w rundzie zasadniczej) Polaków. Biało-czerwoni "przespali" - jak mówili sami zawodnicy po meczu - wówczas pierwszą połowę, ale w drugiej pokazali charakter i o mały włos doprowadziliby do wyrównania.

Skandynawom udał się rewanż za porażki w mistrzostwach świata. W 2009 roku w Chorwacji w meczu o brązowy medal przegrali z "Orłami Wenty" 23:31. Do historii piłki ręcznej przeszło spotkanie tych zespołów w półfinale MŚ 2007 w Niemczech, gdzie w półfinale Polacy zwyciężyli dopiero po dwóch dogrywkach 36:33. Potem Duńczycy sięgnęli po brązowy medal, a biało-czerwoni po srebrny.

W mistrzostwach Europy Dania zazwyczaj znajdowała się w ścisłej czołówce. W 2008 roku wywalczyła złoty medal, a wcześniej trzy razy z rzędu szczypiorniści tego kraju stawali na najniższym stopniu podium (2002, 2004, 2006).

Najsłabszym rywalem polskiej drużyny w Euro 2012 powinni być Słowacy. W kwalifikacjach jednak, podobnie jak Duńczycy, doznali tylko jednej porażki - ze Szwecją na wyjeździe 21:26, ale w rewanżu wygrali 23:21. W pokonanym polu pozostawili Czarnogórę i Izrael. Na najważniejszych imprezach nie zanotowali większych sukcesów. Od wygranego 35:33 (15:17) spotkania ze Słowakami biało-czerwoni rozpoczęli rywalizację w styczniowych MŚ w Szwecji. Ich rywale nie wyszli z grupy, co było sporym zaskoczeniem, gdyż okazali się gorsi nawet od dużu niżej notowanej przed turniejem Argentyny.

Ale i Serbowie nie mogą się pochwalić specjalnymi dokonaniami. Na ubiegłorocznych ME nie wyszli z grupy i zdołali zdobyć zaledwie jeden punkt. Natomiast w MŚ 2011 los zetknął ich z Polakami w rundzie zasadniczej, kiedy obie ekipy nie miały szans na półfinał. Po dramatycznym meczu lepsza okazała się ekipa Wenty 27:26 (10:11).

Do 2006 roku występowali pod szyldem Jugosławii i wywalczyli trzy brązowe medale: MŚ 1999 i 2001 oraz ME 1996. Jednak jak podkreślają sami polscy zawodnicy i ich selekcjoner - specyficzny doping w krajach bałkańskich powoduje, że na swoim terenie są trudni do pokonania.

Wyniki losowania:

grupa A (Belgrad) - Polska, Dania, Serbia, Słowacja

grupa B (Nisz) - Niemcy, Szwecja, Czechy, Macedonia

grupa C (Nowy Sad) - Francja, Węgry, Hiszpania, Rosja

grupa D (Vrsac) - Chorwacja, Norwegia, Islandia, Słowenia