Pierwszego gola z rzutu karnego zdobył w 17. minucie Juan Cuadrado. "Jedenastka" został podyktowana po faulu Kanno na Ramosie. Tuż przed przerwą wyrównał Okazaki. Po dziesięciu minutach drugiej połowy na prowadzenie znów wyszła Kolumbia po golu Jacksona Martineza. Ten sam zawodnik podwyższył na 3:1 w 82. minucie. W samej końcówce lekkim strzałem "podcinką" nad bramkarzem wynik ustalił Rodriguez.

Bramkarz Kolumbii Faryd Mondragon, który wszedł na boisko pod koniec spotkania, jest najstarszym zawodnikiem w historii, który zagrał w finałach mistrzostw świata. W dniu meczu miał 43 lata i 3 dni.

Kolumbia po raz pierwszy od 24 lat wyszła z grupy na mundialu.

>>>Japonia - Kolumbia 1:4 (1:1). Zobacz gole
Bramki: Okazaki (45) - Cuadrado (17 z karnego). Martinez 2 (55, 82). Rodriguez (90)
Żółte kartki: Konno (16) - Guarin (63)
Japonia: Eiji Kawashima - Atsuto Uchida, Yasuyuki Konno, Maya Yoshida, Yuto Nagatomo - Makoto Hasebe, Toshihiro Aoyama (62 Hotaru Yamaguchi) - Shinji Kagawa (85 Hiroshi Kiyotake), Keisuke Honda, Shinji Okazaki (69Yoichiro Kakitani) - Yoshito Okubo. Trener Alberto Zaccheroni
Kolumbia: David Ospina (85 Faryd Mondragon) - Santiago Arias, Eder Alvarez Balanta, Pablo Armero, Carlos Valdes - Fredy Guarin, Alexander Mejia, Juan Cuadrado (46 Carlos Carbonaro), Juan Quintero (46 James Rodriguez) - Adrian Ramos, Jackson Martinez. Trener: Jose Pekerman
Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia)