Holendrzy już w trzeciej minucie objęli prowadzenie po strzale Robina Van Persiego z rzutu karnego. Sędzia podyktował jedenastkę po faulu Thiago Silvy na Arjenie Robbenie. Niespełna kwadrans później było już 2:0 dla Holandii. Gola zdobył Daley Blind dobijając piłkę po nieudanym zagraniu Davida Luiza. W pierwszej połowie przewagę w posiadaniu piłki miała Brazylia, ale to Holendrzy przeprowadzali groźniejsze akcje.

Po przerwie ataki Brazylijczyków nadal były nieskuteczne. Holendrzy kontrolowali grę pilnując prowadzenia. Wynik meczu ustalił w doliczonym czasie gry Georginio Wijnaldum strzałem w prawy róg bramki po podaniu Daryla Janmaata.

"Oranje" są pierwszą drużyną w historii, w której na jednych mistrzostwach świata zagrało 23 zawodników.

Pierwsza bramka, którą stracili Brazylijczycy, była ich setną straconą w historii mistrzostw świata. Zarazem był to drugi najwcześniej stracony gol Brazylii na MŚ w historii.

To był 50. mecz Holandii na mistrzostwach świata.

"Canarinhos" po raz pierwszy od szesnastu lat przegrali więcej niż jeden mecz w finałach mistrzostw świata. Ponadto Brazylia po raz trzeci w historii i po raz pierwszy od mistrzostw w 1966 roku zanotowała ujemny bilans bramkowy w turnieju.

Brazylia po raz pierwszy od 1940 roku przegrała dwa kolejne mecze u siebie.

14 goli straconych przez Brazylijczyków na tym turnieju to rekord. Na ostatnich trzech mundialach, "Canarinhos" stracili w sumie tylko 10 bramek.

>>>Brazylia - Holandia 0:3 (0:2). Zobacz gole
Bramki: Van Persie (3 - karny), Blind (17), Wijnaldum (90)
Żółte kartki: Thiago Silva (2), Fernandinho (54), Oscar (69) - Robben (9), De Guzman (36)
Brazylia: Julio Cesar - Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Ramires (73 Hulk), Luiz Gustavo (46 Fernandinho), Paulinho (57 Hernanes) - Oscar, Willian - Jo. Trener: Luiz Felipe Scolari
Holandia: Jasper Cillessen (90 Michel Vorm) - Stefan de Vrij, Ron Vlaar, Bruno Martins Indi - Dirk Kuyt, Georginio Wijnaldum, Jordy Clasie (90 Joel Veltman), Jonathan De Guzman, Daley Blind (70 Daryl Janmaat) - Arjen Robben, Robin van Persie. Trener: Louis van Gaal.
Sędzia: Djamel Haimoudi.