Działania MFLA to część programu antydopingowego, który centrala lekkoatletyczna wdraża. Nowe techniki badania próbek pozwalają na wykrycie środków, które jeszcze kilka lat temu były niewykrywalne. Próbki zostały zabezpieczone i były przechowywane zgodnie ze standardami określonymi przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Ponowne badania w sześciu przypadkach dały wynik pozytywny.

Reklama

W tej szóstce jest czworo Białorusinów: Iwan Cichan i Wadzim Dziewiatouski (obaj rzut młotem), Andrej Michniewicz (pchnięcie kulą), Nadieżda Ostapczuk (pchnięcie kulą) i dwoje Rosjan - Tatjana Kotova (skok w dal) i Olga Kuzienkowa (rzut młotem). Iwan Cichan i Wadzim Dziewiatouski zajęli dwa pierwsze miejsca w Helsinkach. Nadieżda Ostapczuk zdobyła w 2005 złoty medal. Białorusinka już straciła złoty medal olimpijski zdobyty w Londynie rok temu. Tatjana Kotova w Helsinkach zajęła drugie miejsce, a Kuzienkowa była złotą medalistką. Andrej Michniewicz był szósty w swojej konkurencji.

MFLA poinformowała, że prowadzi teraz - zgodnie z procedurami - postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie i nie będzie udzielała żadnych komentarzy, aż do jego zakończenia.
Wynikiem tego postępowania może być utrata przez zawodników, których próbki okazały się pozytywne, zdobytych medali w Helsinkach.

Brązowy medal mistrzostw świata w rzucie młotem w Helsinkach zdobył Szymon Ziółkowski. Gdyby postępowanie zakończyło się odebraniem medali stosującym doping to Polak po ośmiu latach zostałby mistrzem świata.