Dziennik Gazeta Prawana logo

Jedyny medal dla Polski na lekkoatletycznych mistrzostwach świata zdobyła Białorusinka

21 września 2025, 19:06
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jedyny medal dla Polski na lekkoatletycznych mistrzostwach świata zdobyła Białorusinka
Jedyny medal dla Polski na lekkoatletycznych mistrzostwach świata zdobyła Białorusinka/PAP
Reprezentacja Polski lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Tokio wraca do kraju tylko z jednym medalem. Zdobyła go dla naszej ojczyzny startująca w biało-czerwonych barwach Białorusinka. Maria Żodzik dwa lata temu dostała od byłego prezydenta RP, Andrzeja Dudy polski paszport, a dziś zajęła drugie miejsce na podium konkursie skoku wzwyż.

Żodzik uratowała honor reprezentacji Polski

To nie były udane zawody dla naszej ekipy. Ostatni raz jeden medal z mistrzostw świata Polska przywiozła w 2003 roku z Paryża. W 1991 w Tokio Polska zdobyła też jeden medal, ale złoty Wandy Panfil w maratonie. Można powiedzieć, że naturalizowana Białorusinka uratowała honor biało-czerwonych.

Żodzik zdobyła srebrny medal w skoku wzwyż w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Tokio. Reprezentantka Polski poprawiła rekord życiowy na 2,00. Wygrała Australijka Nicola Olyslagers. Brązowe medale zdobyły Serbka Angelina Topic i rekordzistka świata Jarosława Mahuczich z Ukrainy. Konkurs skoku wzwyż kobiet kilka razy był przerywany ze względu na intensywne opady deszczu. Był ostatnią „deską ratunku” dla Polaków, którzy wcześniej nie zdobyli medalu w tegorocznych MŚ.

Białorusinka medalem podziękowała Polsce

Olyslagers i Żodzik zaliczyły wysokość 2,00. Reprezentantka Polski miała jednak jedną zrzutkę na 1,88 i to przesądziło o tym, że zajęła drugie miejsce. Topic i Mahuczich uzyskały wynik 1,97. Wierzyłam do samego końca. Wiedziałam, że nie zadecyduje zrzutka na 1,88. Spadłam na materac i długo upewniałam się, że ta poprzeczka została przy skoku na 2,00 - mówiła pełna jeszcze emocji Żodzik.

Podkreśliła, że ten medal jest „podziękowaniem dla Polski”. Za to, że mnie przyjęła, że pozwoliła realizować marzenia. Jestem już swoja - dodała, z trudem powstrzymując łzy. Żodzik przyznała, że zostawiła na Białorusi rodzinę i wiele razy zastanawiała się, czy dobrze zrobiła. Ten krążek mówi mi: tak, miałaś rację. Warto było marzyć - powiedziała Żodzik, której dziadkowie byli Polakami.

Polska sztafeta zdyskwalifikowana

W ostatnim dniu Polki zajęły także piąte miejsce w rywalizacji sztafet 4x400 m i zostały zdyskwalifikowane w finale sztafety 4 × 100 m. Anna Gryc, Alicja Wrona-Kutrzepa, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Bukowiecka zajęły na dystansie 4 × 400 m piąte miejsce z czwartym czasem w historii polskiej lekkoatletyki – 3.22,91. Szybciej sztafeta biegała jedynie zdobywając srebrne medale igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku – 3.20,53, mistrzostw Europy w Monachium w 2022 roku – 3.21,68 oraz mistrzostw świata w Dosze w 2019 roku – 3.21,89.

Amerykanki Isabella Whittaker, Lynna Irby-Jackson, Aaliyah Butler i Sydney McLaughlin Levrone pewnie wygrały i ustanowiły rekord mistrzostw świata – 3.16,61. Dejanea Oakley, Stacey Ann Williams, Andrenette Knight i Nickisha Pryce z Jamajki uzyskały czas 3.19,25, a Eveline Saalberg, Lieke Klaver, Lisanne de Witte i Femke Bol z Holandii przebiegły dystans w 3.20,18. Tuż za podium uplasowały się Belgijki.

Polska na 27. w klasyfikacji medalowej

Polska, pierwszy raz od 2003 roku, wraca z jednym medalem MŚ. Tak samo było także w 2011 roku w Daegu, ale w wyniku późniejszych kontroli antydopingowych Polska otrzymała jeszcze brąz Karoliny Tymińskiej w siedmioboju, który uzupełnił złoto Pawła Wojciechowskiego w skoku o tyczce. W 2003 roku w Paryżu złoto zdobył Robert Korzeniowski w chodzie na 50 km. W Tokio mistrzostwa świata odbyły się po raz drugi. W 1991 Polska wywalczyła jeden złoty medal. Maraton wygrała Wanda Panfil.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polacy zajęli 27. miejsce, a w punktowej 14. z 36 punktami. Pod względem punktów wynik jest lepszy niż podczas igrzysk w Paryżu, gdzie brąz na 400 m wywalczyła Bukowiecka, a także niż podczas MŚ w 2023 w Budapeszcie. Starty Polaków, gdyby uwzględniać w Tokio tylko reprezentantów Europy, którzy przyjechali do stolicy Japonii, przełożyłyby się na 10 medali. Polacy byli najlepsi ze Starego Kontynentu w skoku wzwyż (Żodzik), biegu na 1500 m (Klaudia Kazimierska) i biegu na 400 m (Bukowiecka).

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
oprac. Michał Ignasiewicz

Michał Ignasiewicz, dziennikarz, redaktor Dziennik.pl. Warszawiak, po dwóch szkołach Mistrzostwa Sportowego. Siatkarzem nie został, bo zabrakło mu wzrostu, w piłce nożnej nie zrobił kariery, bo byli lepsi. Ale do trzech razy sztuka, więc spełnia się w roli dziennikarza sportowego. Zaczynał gdy miał 20 lat w Super Expressie. Później był m.in. Przegląd Sportowy, Dziennik, Futbol News. Fan futbolu nie tylko tego na poziomie Ligi Mistrzów. Po pracy sam zasiada na ławce trenerskiej i prowadzi swoją piłkarską drużynę. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarską im. Melchiora Wańkowicza i Akademię im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraProsty quiz z geografii. Każdy powinien trafić przynajmniej 6/10. Mistrzowie nie popełnią błędu »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj