Od bohatera do zera. Wyrok ws. Oscara Pistoriusa. ZDJECIA
1 Pistorius urodził się 22 listopada 1986 roku w Sandton w RPA z poważną wadą nóg. Gdy miał jedenaście miesięcy lekarze postanowili mu je amputować od kolan w dół.
Newspix / EXPA Presse Sports Pauce
2 Mimo zaawansowanego stopnia kalectwa od zawsze intensywnie uprawiał sport. Postawił na bieganie.
Newspix / Irek Dorozanski
3 Jest rekordzistą świata wśród niepełnosprawnych w biegach na 100, 200 i 400 m. Wielokrotnie startował na paraolimpiadach, na których zdobył pięć złotych medali.
Newspix / Irek Dorozanski
4 Sukcesy popchnęły go do decyzji o próbie rywalizacji z pełnosprawnymi sportowcami. 15 lipca 2007 na mitingu IAAF, biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego, wystąpił jako pierwszy niepełnosprawny biegacz razem ze sprawnymi zawodnikami.
Newspix / Liao Yujie
5 Dopuszczenie Pistoriusa do rywalizacji z pełnosprawnymi wywołało burzę. Naukowcy orzekli, że używane przez biegacza protezy dają mu dużą przewagę nad w pełni sprawnymi zawodnikami. Miał wobec tego nie wystartować na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008.
PAP/EPA / Park Jin Hee
6 Pistorius nie poddał się. Zaczął walczyć o swój udział w olimpiadzie i dopiął swego. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie rozpatrzył jego odwołanie i w marcu 2008 r. wydał orzeczenie po myśli Pistoriusa.
Newspix / Park Jin Hee
7 Jego walkę o możliwość rywalizacji z pełnosprawnymi sportowcami śledziły miliony ludzi na całym świecie. Dzięki temu zyskał sławę i wszędzie gdzie się pojawiał towarzyszyło mu ogromne zainteresowanie kibiców i dziennikarzy.
Newspix / MAREK BICZYK
8 Ostatecznie na igrzyskach w Pekinie nie wystąpił już z powodów czysto sportowych. Do osiągnięcia minimum na 400 metrów zabrakło mu 0,7sekundy, natomiast do występu w sztafecie nie dopuścił go własny związek, argumentując to względami bezpieczeństwa (bieg sztafetowy jest dyscypliną znacznie bardziej kontaktową niż bieg indywidualny, to w efekcie mogłoby stanowić zagrożenie dla samego zawodnika jak i innych znajdujących się na torze biegaczy).
Newspix / Liao Yujie
9 Pistorius nie załamał się tym i postanowił rozpocząć przygotowania do olimpiady w Londynie w 2012 roku. 19 lipca 2011 poprawił swój rekord w biegu na 400 m i wywalczył minimum na mistrzostwa świata w Taegu wynikiem 45,07.
Newspix / Aleksander Majdanski
10 Podczas mistrzostw świata odpadł w półfinale na 400 metrów, a w sztafecie 4 × 400 metrów ustanowił rekord kraju – 2:59,21.
Newspix
11 Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie Pistorius został pierwszym paraolimpijczykiem po amputacji obu kończyn, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich.
Newspix / Emanuele Pennacchio Sportmedi
12 Pistorius brał udział w wyścigu na 400 metrów i był częścią reprezentacji RPA w 4 × 400 metrów, gdzie był przekaźnikiem zespołu.
Newspix / ICON SPORT
13 14 lutego 2013 został zatrzymany przez policję i oskarżony o morderstwo. Podejrzany jest, że w swoim domu w Pretorii zastrzelił swoją dziewczynę, 29-letnią modelkę Reevę Steenkamp, a następnie strzelał do już nieżyjącej trafiając w głowę i ramię[8].
AP / Schalk van Zuydam
14 Pistorius oświadczył policji, że wziął Reevę za włamywacza.
AP / Werner Beukes
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję