Komisja Wykonawcza MKOl. tym samym przyjęła Kosowo w poczet członków tej największej sportowej organizacji.

Reklama

Podczas środowego spotkania Komisja Wykonawcza MKOl. zaproponowała jednocześnie, by podczas kolejnej Sesji MKOl. w Monaco, w grudniu br., Kosowo uzyskało pełnię praw członkowskich - umożliwiłoby to reprezentantom tego kraju udział w igrzyskach olimpijskich w 2016 roku, w Rio de Janeiro.

„Decyzja, jaką podjęliśmy, ma na celu dobro sportowców Kosowa. Dzisiejsze postanowienie otwiera reprezentantom tego kraju drogę do udziału w zawodach kwalifikacyjnych do igrzysk.” - napisano w oficjalnym komunikacie MKOl.

Krajowy komitet olimpijski Kosowa został założony w 1992 roku, a w uzasadnieniu decyzji MKOl. można dalej przeczytać, że spełnia on wszelkie wymogi i jego status jest zgodny z Kartą Olimpijską: „Wszystkie warunki Komitetu Olimpijskiego Kosowa są zgodnie z artykułem 30.1 Karty Olimpijskiej, także w postrzeganiu Kosowa jako niepodległego państwa.”

Kosowo - była serbska prowincja - ogłosiło niezależność w 2008 roku. Obecnie jest uznawane jako niepodległe państwo przez 108 spośród 193 członków ONZ, w tym także prez Polskę. Większość z niespełna dwumilionowej ludności stanowią Albańczycy.