Uroczyste otwarcie wystawy, zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polski Komitet Olimpijski, nastąpiło w środę w Warszawie.

Reklama

To wystawa poświęcona historii narodu polskiego, która kształtowała się nie tylko w kraju, ale także poprzez działanie Polonii na całym świecie. Sportowcy mieli w to duży wkład. W ubiegłym roku obchodziliśmy 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wśród ambasadorów byli m.in. Halina Konopacka, Irena Szewińska i Janusz Kusociński - wyliczał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Postać Konopackiej, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w 1928 roku w rzucie dyskiem, została przybliżona za sprawą wystawy. Przypomniano, że odnosiła także sukcesy w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i wieloboju. Poza tym prowadziła działalność jednoczącą Polonię, a w 1939 roku brała udział w ewakuacji rezerw złota Banku Polskiego do Rumunii, ratując je przed nazistami. Sport polonijny wspierała Walasiewicz - mistrzyni olimpijska z 1932 roku w biegu na 100 m, która cztery lata później - mimo kontuzji - wywalczyła srebro w tej samej konkurencji.

Wystawę poświęcono też pamięci m.in. Jerzego Waleriana Skolimowskiego. Poza mianem dwukrotnego medalisty igrzysk z 1932 roku w wioślarstwie (srebro w dwójce ze sternikiem, brąz w czwórce ze sternikiem) był także architektem i oficerem wywiadu wojskowego. Kompozytor Michał Spisak z kolei wygrał w 1955 roku międzynarodowy konkurs na Hymn Olimpijski, który rozbrzmiał rok później podczas otwarcia zimowych igrzysk w Cortina d'Ampezzo i letnich w Melbourne i Sztokholmie. Wspomniano również o łyżwiarzu szybkim i lekkoatlecie Leonie Jucewiczu, który w Brazylii założył klub sportowy "Polonia" oraz pływaku i piłkarzu Jerzym Iwanowie-Szajnowiczu, który był też agentem polskich i brytyjskich służb specjalnych oraz ma zasługi dla greckiego narodu.

Poza postaciami związanymi ze sportem "Znani nieznani. Polacy światu" przypomniano również osoby związane m.in. z medycyną i zoologią, architekturą, astronomią oraz sztuką.

Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków poza granicami kraju Jan Dziedziczak zaznaczył, że działalność przedstawionych osób to realna praca na rzecz promowania Polski na świecie.