Mirosław według bukmacherów była najpoważniejszą kandydatką do złotego medalu w Paryżu, ale na podium w tej dyscyplinie miała szansę stanąć też druga polska zawodniczka - Aleksandra Kałucka.

Mirosław i Kałucka w ćwierćfinale nie dały szans rywalkom

Nasze panie nie zawiodły. Mirosław w wielkim stylu sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Reklama

Mirosław w ćwierćfinale nie pozostawiła złudzeń Hiszpance Leslie Romero Perez. Polka wygrała z czasem 6,35. Kałucka też nie miała kłopotu z pokonaniem Chinki Yafei Zhou. Druga nasza zawodniczka do półfinału awansowała z czasem 6,49.

Polski pojedynek w półfinale

W Mirosław i Kałucka zmierzyły się w półfinale. Przed startem wiedzieliśmy, że pewny medal dla Polski we wspinaczce sportowej na czas mamy pewny.

W polskim pojedynku o finał lepsza była Mirosław, która ukończyła bieg z wynikiem 6,19.

Złoto i brąz dla Polski. Jesteśmy potęgą we wspinaczce sportowej na czas

Kałuckiej na pocieszenie pozostała walka o trzecie miejsce na igrzyskach olimpijskich. Rywalką 22-latki była Rajiah Sallsabillach z Indonezji. Lepsza w wyścigu po brąz okazał się nasza zawodniczka (6,53).

W finale Mirosław rywalizowała z Chinką Lijuan Deng. Polka wystartowała jak wystrzelona z katapulty. W ekspresowym tempie wspinała się do góry. Złoty medal zdobyła z czasem 6,10.

Trwa ładowanie wpisu

Reklama

Mirosław nie miała sobie równych

Mirosław w prekwalifikacjach pokazała moc. Dwukrotnie biła rekord świata z Rzymu z 2023 r. (6,24). Polka w pierwszym biegu olimpijskim miała 6,21, a w drugim znakomity czas 6,06.

W eliminacjach Mirosław jak przystało na liderkę pokonała (6,10) najsłabszą, 14. z preelimincji Aniyę Holder z RPA (9,36 , wygrała afrykańskie kwalifikacje IO)),

Mirosław w ćwierćfinale zmierzyła się z Leslie Romero Perez. Hiszpanka uzyskała najsłabszy czas w eliminacjach (7,26).

Kałucka też wspinała się po medal

Natomiast Kałucka rywalizowała z Chinką Yafei Zhou (6,55 w eliminacjach).

22-letnia Polka także zaprezentowała się w prekwalifikacjach bardzo dobrze, poprawiając dwa razy rekord życiowy - najpierw na 6,47, a następnie na 6,38.

Kałucka, liderka PŚ z 2022, była lepsza (6,65) od Nowozelandki Sarah Tetzlaff (8,41, wygrała wcześniej kwalifikacje IO z Oceanii).

Mirosław w Tokio była o włos od podium

Mirosław była czwarta w Tokio, gdy medale przyznawano w kombinacji (czyli boulderingu, prowadzeniu i na czas łącznie).

Kwalifikację wywalczyła we wrześniu 2023 w Rzymie (w finale pokonała Aleksandrę Kałucką), ustanawiając rekord globu, poprawiony teraz dwa razy w Paryżu.

Kałucka awans na IO zapewniła sobie w czerwcu Budapeszcie wygrywając drugie zawody kwalifikacyjne, co pozwoliło jej zająć miejsce w czołowej piątce. Jest triumfatorką PŚ z 2022 r., a obecnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu IFSC.

Zobacz, kto startował w najlepszej ósemce

Awans do najlepszej ósemki wywalczyły oprócz Polek: Amerykanka Emma Hunt (6,38), Chinki Lijuan Deng (6,48) i Zhou Yafei (6,55), Hiszpanka Leslie Perez Romero (7, 26) oraz Indonezyjki: mistrzyni świata Desak Made Rita Dewi (6,28) i Rajiah Sallsabillach, która odpadła od ścianki w eliminacjach w biegu z Hiszpanką Perez, ale dostała się do finału z czasem z prekwalifikacji (6,58).

W Paryżu liczba uczestników konkurencji wspinaczkowych została zwiększona w porównaniu do Tokio z 40 do 68. We wspinaczce na czas wystartuje po 14 zawodniczek i zawodników, a w boulderingu i prowadzeniu po 20. Każdy kraj może mieć jednak po dwóch przedstawicieli w danej konkurencji.