Paryż jest stolicą i największym miastem Francji, liczącym ponad dwa miliony mieszkańców. Saint-Denis, w którym mieszka ok. 110 tysięcy osób, należy do stołecznej 12-milionowej aglomeracji. Do niewielkiej miejscowości można dojechać z centrum Paryża metrem.

Reklama

Nie trzeba korzystać z przewodników, aby wymienić kilka "najgłośniejszych" atrakcji tych miejsc: wieża Eiffla, katedra Notre Dame, Champs-Elysees, Łuk Triumfalny, słynne muzeum Luwr czy położony na przedmieściach Disneyland... Zabytków jest tam jednak znacznie więcej.

To właśnie w Luwrze rozpoczyna się akcja popularnej przed laty książki Dana Browna "Kod Leonarda Da Vinci", której bohaterowie przez pewien czas szukają wskazówek w różnych zakątkach i zabytkach stolicy Francji. Turystom oferowano specjalne wycieczki "szlakiem Roberta Langdona", głównego bohatera powieści.

Stołeczny stadion Parc de Princes, na którym swoje mecze mistrz kraju Paris Saint Germain, może pomieścić prawie 50 tysięcy kibiców. Odbędą się tam cztery spotkania fazy grupowej oraz jeden mecz 1/8 finału.

Jeśli chodzi o Saint-Denis, trudno tak naprawdę określić, czy jest dzielnicą Paryża, czy też odrębną miejscowością. Tak czy inaczej, to tam znajduje się Stade de France - arena narodowa "Trójkolorowych", na której gospodarze rozegrają mecz otwarcia mistrzostw Europy 10 czerwca 2016 roku. Dokładnie miesiąc później na tym obiekcie odbędzie się również finał turnieju.

Reklama

Z okolic stadionu można w ciągu kilkunastu minut przemieścić się metrem do najbardziej znanych zabytków stolicy Francji. Nie oznacza to jednak, że w pobliżu Stade de France nie ma po co spędzać czasu.

Nieopodal stadionu położona jest piękna gotycka katedra, w której pochowanych jest kilkudziesięciu byłych władców Francji. Dlatego poeta Jean Marcenac napisał kiedyś o Saint-Denis: "miasto żyjących ludzi i umarłych królów".

Budowa Stade de France rozpoczęła się w 1995 roku. Arena powstała z myślą o mistrzostwach świata, które odbyły się w tym kraju trzy lata później. Właśnie na tym obiekcie reprezentacja gospodarzy, po dwóch golach Zinedine'a Zidane'a i jednym Emmanuela Petita, pokonała w finale Brazylię 3:0 i sięgnęła po tytuł. Stadion co roku odwiedza ok. 80 tysięcy turystów.

Przed Euro 2016 Stade de France poddano tylko drobnym pracom remontowym. Na 80-tysięcznym obiekcie odbędzie się łącznie siedem meczów.

W piątek 13 listopada Paryżem i Saint-Denis wstrząsnęły tragiczne wydarzenia. W czasie, gdy "Trójkolorowi" podejmowali Niemców w towarzyskim meczu na Stade de France, w zamachach terrorystycznych w okolicach zginęło 130 osób, a 350 zostało rannych. Najwięcej ofiar było w sali Bataclan, gdzie akurat trwał koncert.

Po zamachach zastanawiano się, czy Euro 2016 na pewno powinno odbyć się we Francji. Niektórzy, jak np. były piłkarz reprezentacji "Trójkolorowych" Just Fontaine, otwarcie doradzali zmianę gospodarza. Ostatecznie jednak UEFA oraz Komitet Organizacyjny zapewniły, że nie biorą takiej możliwości pod uwagę.

Paryż - region: Ile-de-France mieszkańców: 2 250 000 (aglomeracja: 12 290 000) stadion: Parc des Princes pojemność: 48 000

Saint-Denis - region: Ile-de-France mieszkańców: 110 000 stadion: Stade de France pojemność: 80 000

słynni piłkarze związani z Paryżem:
Lassana Diarra (ur. 1985 r.) - urodzony w Paryżu pomocnik rozpoczął seniorską karierę w Le Havre, później trafił m.in. do Arsenalu i Chelsea Londyn oraz do Realu Madryt.
Louis Saha (1978) - urodzony w Paryżu napastnik rozpoczął seniorską karierę w Metz, a przez jej większość występował w Anglii, m.in. w Manchesterze United, Evertonie i Fulham.
Mamadou Sakho (1990) - wychowanek Paris Saint Germain od trzech lat jest piłkarzem Liverpoolu, a od sześciu - reprezentantem Francji.