23-letni Ruediger podczas pierwszego treningu mistrzów świata w ich ośrodku w Evian-les-Bains, wskutek zderzenia z Thomasem Muellerem, doznał zerwania więzadeł krzyżowych w prawym kolanie. Szybko okazało się, że klubowy kolega Wojciech Szczęsnego z Romy nie będzie mógł wystąpić w turnieju.

Wszyscy byliśmy wczoraj wstrząśnięci ciężką kontuzją Toniego (Ruedigera). Dzisiejsze badania potwierdziły wstępną diagnozę o zerwaniu więzadeł. Bardzo mi przykro, bo przez ostatni rok on bardzo się rozwinął i dojrzał, często się kontaktowaliśmy, bo liczyłem na niego. Był w dobrej formie, zachwycał dynamiką, umiejętnością gry "jeden na jeden", ambicją - powiedział selekcjoner Joachim Loew.

W kadrze jego miejsce zajmie 20-letni Tah, który do tej pory rozegrał jedno spotkanie w drużynie narodowej - w marcu z Anglią w Berlinie (2:3). Urodził się w Hamburgu, jego matka jest Niemką, a ojciec pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Tah dotrze do Francji, gdyż po zakończeniu sezonu ligowego wyjechał na urlop.

Wysłałem Jonathanowi SMS i życzyłem powodzenia. Tyle tylko mogłem zrobić. Wszystko działo się błyskawicznie - powiedział Rudi Voeller, dyrektor sportowy klubu z Leverkusen i były reprezentacyjny piłkarz.

Ta roszada sprawiła, że obecnie - jak wyliczyła niemiecka federacja - to drużyna Loewa jest najmłodszą wśród 24 uczestników ME ze średnią wieku 25,81. Anglicy mają przeciętną 25,84.

W środę przed południem selekcjoner Joachim Loew miał na treningu, oprócz trzech bramkarzy, tylko 15 zawodników z pola. Nie ćwiczyli m.in. przeziębiony Joshua Kimmich i Julian Weigl, który narzeka na ból mięśnia. Z kolei Mats Hummels ma zajęcia indywidualne spowodowane kontuzją ścięgna łydki.

Wciąż brakuje też Lukasa Podolskiego, który otrzymał "urlop okolicznościowy" z powodu narodzin córki. Ma wrócić do Francji w środę wieczorem.

Niemcy rozpoczną udział w ME w niedzielę od spotkania z Ukrainą w Lille. Cztery dni później zmierzą się z Polską na Stade de France w Saint-Denis, a 21 czerwca spotkają się z Irlandią Północną w Paryżu.