W opóźnionym o rok z powodu pandemii turnieju zagra między innymi reprezentacja Polski. W 2016 roku we Francji nasza narodowa drużyna pod wodzą Adama Nawałki dotarła do ćwierćfinału. Powtórzenie tego wyniku przez Paulo Sousę i jego wybrańców będzie sukcesem. Celem minimum jaki postawiono przed selekcjonerem i drużyną jest wyjście z grupy.

Reklama

Euro 2020 - dlaczego nie Euro 2021? UEFA tłumaczy, dlaczego nie zmieniła nazwy

Pierwotnie mecze Euro 2020 miały być rozgrywane od 12 czerwca do 12 lipca w 12 miastach z 12 krajów Europy. Te plany pokrzyżował COVID-19. UEFA postanowiła, że mimo przełożenia mistrzostw na 2021 rok turniej wciąż będzie nosił nazwę UEFA Euro 2020, a nie Euro 2021.

Dzięki temu zachowano pierwotną wizję uczczenia 60-lecia mistrzostw Europy w piłce nożnej (1960-2020). Ponadto zachowanie nazwy UEFA Euro 2020 ma służyć jako pamiątka tego, jak cała piłkarska rodzina zjednoczyła się w reakcji na niespodziewane okoliczności i trudną sytuację, z jaką zmagała się Europa i świat w 2020 roku.

UEFA podkreśla, że zachowanie nazwy Euro 2020 wiąże się również z ekologią. Dzięki temu "nie będą produkowane dodatkowe śmieci", ponieważ wiele produktów związanych z turniejem było gotowych już rok temu. Gdyby zmieniono nazwę z Euro 2020 na Euro 2021, trzeba by było je zutylizować oraz zastąpić je nowymi.

Ważne daty w Euro 2020 (2021) - terminarz. Kiedy początek, kiedy finał?

Euro 2020 wystartuje 11 czerwca. W inauguracyjnym spotkaniu zmierzą się narodowa drużyna Turcji i reprezentacja Włoch. Mecz otwarcia odbędzie się w Rzymie na Stadio Olimpico. Jego początek zaplanowano na godzinę 21.00. Terminarz pierwszej części turnieju jest bardzo napięty.

Reklama

Faza grupowa turnieju potrwa do 23 czerwca. W tym czasie polscy kibice najbardziej będą interesować się meczami biało-czerwonych, ale emocji na pewno nie zabraknie w hitowych pojedynkach: Anglia - Chorwacja (13 czerwca), Francja - Niemcy (15 czerwca), Anglia - Szkocja (18 czerwca), Portugalia - Niemcy (19 czerwca), Portugalia - Francja (23 czerwca), czy Hiszpania - Szwecja (14 czerwca).

Do 1/8 finału awansuje 16 drużyn. Ta część ME rozpocznie się 26 czerwca i w ciągu czterech dni poznamy najlepsza "ósemkę" turnieju. Ćwierćfinały zaplanowano na 2 i 3 lipca. W obu tych dniach rozegrane zostaną po dwa mecze. Półfinały odbędą się 6 oraz 7 lipca, a finał 11 lipca.

Gdzie będą toczyć się mecze na Euro 2020 (2021)?

Przed wybuchem pandemii UEFA zakładała, że mecze ME odbędą się w 12 miastach, 12 krajów Europy: Rzymie, Monachium, Amsterdamie, Kopenhadze, Bilbao, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku, Glasgow, Dublinie i Londynie.

Koronawirus sprawił, że trzeba było dokonać korekt. Ostatecznie gospodarzami będzie jedenaście miast w jedenastu państwach Starego Kontynentu. Mecze Euro 2020 rozegrane zostaną na stadionach: Parken (Kopenhaga), Johan Cruyff ArenA (Amsterdam), Stadionul National (Bukareszt), Estadio La Cartuja (Sewilla), Puskas Arena (Budapeszt), Hampden Park (Glasgow), Allianz Arena (Monachium), Stadion Olimpijski (Baku), Stadion Kriestowskij (Sankt Petersburg), Stadio Olimpico (Rzym) oraz Wembley (Londyn).

Polacy w fazie grupowej dwukrotnie zagrają na obiekcie w Sankt Petersburgu (Słowacja i Szwecja) i raz w Sewilli (Hiszpania).

Co ważne, wszystkie mecze ME odbędą się z udziałem kibiców na trybunach.

Grupy na Euro 2020 - faworyci. Z kim zagra Polska?

24 zespoły, które zakwalifikowały się do turnieju zostały podzielone na 6 grup. Do 1/8 finału awansują zwycięzcy grup, drużyny z drugich miejsc i cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc.

W grupie A zagrają: Turcja, Włochy, Walia, Szwajcaria. Tu nie trudno wskazać faworyta do zajęcia pierwszego miejsca. Włosi nie powinni mieć z tym problemu.

W grupie B najmniejsze szanse na awans daje się Finlandii, a największe Belgii. O drugą lokatę walczyć będą Dania i Rosja.

Pewni swego mogą być też Holendrzy, którzy o wyjście z grupy C będą "bić się" z Ukrainą, Austrią oraz Macedonia Płn.

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w grupie D. Teoretycznie najmocniejsza jest Anglia, ale reprezentacje Chorwacji, Szkocji i Czech na pewno tanio skóry nie sprzedadzą i "urwą" punkty teoretycznie silniejszym rywalom. Końcowa tabela tej grupy wydaje się trudna do przewidzenia.

W polskiej grupie (E), za "kopciuszka" uznawana jest Słowacja. Najwięcej szans na zajęcie pierwszego miejsca eksperci dają Hiszpanom. Według nich biało-czerwoni i Szwedzi powalczą o drugą lokatę.

W grupie F nazywanej "grupą śmierci" chyba tylko najbardziej zagorzali węgierscy kibice dają swojej reprezentacji szanse na awans. "Madziarzy" w starciu z takimi tuzami, jak Portugalia, Francja i Niemcy z góry skazywani są na porażkę. Według fachowców zwycięzca tej grupy może zostać mistrzem Europy i najczęściej w tej roli upatruje się jedenastkę "Trójkolorowych".

Euro 2021 - mecze Polaków. Kiedy gra nasza reprezentacja?

Reprezentacja Polski zagra w grupie E. Jej rywalami będą: Hiszpania, Szwecja oraz Słowacja. Podopieczni Paulo Sousy rozpoczną rywalizację od meczu ze Słowacją (poniedziałek 14 czerwca godz. 18.00 Sankt Petersburg). Teoretycznie to ma być najłatwiejszy z grupowych pojedynków. Schody zaczną się w sobotę 19 czerwca o godzinie 21.00. Przeciwnikiem "naszych Orłów" w Sewilli będą Hiszpanie. Łatwo nie będzie też w spotkaniu ze Szwecją. To starcie zaplanowano na 23 czerwca (godz. 18.00 Sankt Petersburg).

Jeśli Polacy wygrają grupę E, wówczas czeka ich walka z trzecią drużyną jednej z tych grup: A, B, C lub D. Uplasowanie się na drugiej pozycji automatycznie oznaczać będzie konfrontację z drugim zespołem grupy D. W przypadku zajęcia trzeciej lokaty rywalem Polaków byłby zwycięzca grupy B lub C.

Euro 2021 - gdzie oglądać? Transmisje meczów w telewizji i w internecie

Zdecydowana większość kibiców meczów mistrzostw Europy nie zobaczy na żywo z trybun. Fani będą musieli zadowolić się oglądaniem transmisji w telewizji i internecie. Już dziś warto prześledzić terminarz i zaplanować sobie czas, by nie przegapić najciekawszych transmisji. W Polsce prawa do pokazywania meczów Euro 2020 nabyła publiczna telewizja. Wszystkie spotkania będzie można obejrzeć za darmo w telewizji na ziemnej. Transmisji prowadzone będą na kanałach TVP1, TVP2, TVP Sport, a także w TVP 4k oraz na stronie TVPSPORT.PL.