"Jesteśmy bardzo, bardzo dumni i szczęśliwi, że nasze dziecko otrzymało wspaniały prezent od was kibiców" - powiedziała wzruszona Janina Kowalczyk, która w towarzystwie męża Józefa odebrała na scenie warszawskiego Teatru Polskiego statuetkę championa autorstwa znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa.

Reklama

Z kolei Justyna Kowalczyk w przekazie z Val di Fiemme, zadedykowała nagrodę prezesowi PKOl Piotrowi Nurowskiemu, który 10 kwietnia zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. "Brakuje nam pana" - podkreśliła zawodniczka z Kasiny Wielkiej. W niedzielę wystartuje jako liderka do ostatniego etapu Tour de Ski.

Kowalczyk powtórzyła sukces sprzed roku. Jest czwartym przedstawicielem narciarstwa, który triumfował w tym plebiscycie.

Przed nią zwyciężali: Stanisław Marusarz (1938), Józef Łuszczek (1978) oraz Adam Małysz (2001, 2002, 2003, 2007). Narciarzem był także znakomity sportowiec, specjalizujący się również w lekkiej atletyce, hokeju na lodzie, piłce nożnej i łyżwiarstwie szybkim Wacław Kuchar - najlepszy w inaguracyjnym plebiscycie "PS" w 1926 roku.

Reklama

Za Kowalczyk uplasowali się: indywidualny i drużynowy mistrz świata na żużlu Tomasz Gollob oraz dwukrotny srebrny medalista zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver w skokach narciarskich Adam Małysz.

Najlepszych polskich sportowców wybierali czytelnicy "PS" i telewidzowie. Oddawanie głosów na czołową dziesiątkę za pomocą sms-ów trwało do ostatniej chwili przed uroczystością w teatrze.

Kapituła złożona z dziennikarzy "Przeglądu Sportowego" i TVP uznała, że tytuł drużyny roku należy się podopiecznym trenera Marka Cieślaka, żużlowym mistrzom świata: Tomaszowi Gollobowi, Jarosławowi Hampelowi, Rune Holcie, Adrianowi Miedzińskiemu i Januszowi Kołodziejowi.

Reklama

Statuetkę dla najlepszego trenera roku, ojca sukcesów Justyny Kowalczyk - Aleksandra Wierietielnego, odebrała jego córka Matylda.

Tytułem "Odkrycie Roku" uhonorowano mistrza świata w podnoszeniu ciężarów w wadze 85 kg Adriana Zielińskiego z klubu Tarpan Mrocza.

Statuetkę za najlepszą imprezę roku przyznano organizatorom Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie.

Trenera i menedżera, koordynatora turnieju piłkarskiego "Z podwórka na stadion" Tomasza Zabielskiego wyróżniono nagrodą animatora amatorskich imprez sportowych, natomiast Telewizję Polską - za najlepszy projekt medialny, którym była obsługa 21. zimowych igrzysk.

Po raz pierwszy statuetkę superchampiona otrzymali: za całokształt kariery Leszek Blanik - medalista olimpijski w gimnastyce sportowej w skoku, złoty z Pekinu i brązowy z Sydney oraz piłkarz ręczny Karol Bielecki, szczególny heros - jak podkreśliła kapituła, który po utracie oka niezwykle szybko powrócił do wielkiego sportu.



Dla urodzonej 23 stycznia 1983 roku w Limanowej Justyny Kowalczyk, rok 2010 był najlepszym w dotychczasowej karierze. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach trzy razy stawała na podium olimpijskim w Vancouver, odbierając złoty medal za bieg na królewskim dystansie 30 km techniką klasyczną, srebrny za sprint tą samą techniką oraz brązowy za bieg łączony na 15 km.

Podopieczna trenera Wierietielnego po raz drugi z rzędu triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz zdobyła dwie małe Kryształowe Kule za sprinty i rywalizację na dystansach.

W sobotę, kiedy ogłoszono wyniki plebiscytu, wygrała we włoskim Val di Fiemme bieg Pucharu Świata w ramach Tour de Ski na 10 km techniką klasyczną ze startu wspólnego, odnosząc 18. zwycięstwo w zawodach tej rangi.

Dziesiątka najlepszych sportowców Polski 2010 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP:

1. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) 2. Tomasz Gollob (żużel) 3. Adam Małysz (skoki narciarskie) 4. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie) 5. Tomasz Adamek (boks) 6. Sławomir Szmal (piłka ręczna) 7. Piot Małachowski (lekkoatletyka) 8. Tomasz Majewski (lekkoatletyka) 9. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka) 10. Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska, Katarzyna Bachleda-Caruś (łyżwiarstwo szybkie).



Wyróżnienia:

Drużyna Roku - reprezentacja Polski w żużlu, mistrzowie świata

Trener Roku - Aleksander Wierietielny (szkoleniowiec Justyny Kowalczyk)

Impreza Roku - Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Warszawie

Gospodarz Roku Imprez Sportowych - Bydgoszcz

Odkrycie Roku - mistrz świata w podnoszeniu ciężarów Adrian Zieliński

Animator Amatorskich Imprez Sportowych - Tomasz Zabielski (koordynator turnieju piłkarskiego "Z podwórka na stadion")

Najlepszy Projekt Medialny - Telewizja Polska (za obsługę zimowych igrzysk w Vancouver)

Superchampion - reprezentant Polski w piłce ręcznej Karol Bielecki oraz złoty i brązowy medalista olimpijski w gimnastyce sportowej w skoku Leszek Blanik.