Porażka ze Słowenią - srebrnym medalistą ME 2004, których była gospodarzem - nie przekreśla szans podopiecznych trenera Bogdana Wenty na awans do turnieju finałowego ME, którego gospodarzem w styczniu 2012 roku będzie Serbia.

Głównymi mankamentami w grze Polaków była bardzo słaba skuteczność w czystych sytuacjach strzeleckich i gorszy dzień obu bramkarzy. Brak Sławomira Szmala, który pauzuje po lutowej operacji łąkotki w lewym kolanie w niemieckiej klinice w Heidelbergu, był aż nadto widoczny.

Spotkanie było bardzo wyrównane. Słoweńcy też się mylili, popełnili, zwłaszcza w końcówce pierwszej połowy, wiele błędów technicznych. Ale w bramce mieli Matevza Skoka, któremu na pewno sporo zawdzięczają. Wygrywał pojedynki sam na sam, obronił nawet karnego.

Przez początkowe 25 minut gospodarze utrzymywali jedno-, dwubramkową przewagę. Dopiero wtedy po udanych akcjach Patryka Kuchczyńskiego i Tomasza Tłuczyńskiego goście od stanu 9:11 doprowadzili do 12:11 w 27. minucie, obejmując po raz pierwszy prowadzenie. Do przerwy właśnie dwaj polscy skrzydłowi zasługiwali na największe pochwały.

W drugiej połowie rywale już bardziej na nich uważali i w tej części gry właściwie większych zastrzeżeń nie można mieć jedynie do Grzegorza Tkaczyka, który wreszcie zaczął wpisywać się na listę strzelców.

Zaraz po przerwie Polacy nie wykorzystali okresu gry w przewadze. Szanse marnowali Tłuczyński, Rosiński, Kuchczyński, a Skok raz po raz popisywał się udanymi interwencjami. A jednak i tak w 38. min goście uzyskali dwubramkowe prowadzenie 18:16. Chwilę potem biało-czerwoni stracili trzy gole z rzędu i ponownie wynik oscylował wokół remisu.

Jeszcze w 57. min po udanych akcjach Jureckiego i Tłuczyńskiego oraz obronie karnego przez Wyszomirskiego (rzucał Gajic) na tablicy wyników pojawił się remis 28:28. W końcówce więcej zimnej krwi zachowali niesieni dopingiem 13 tysięcy kibiców Słoweńcy. W polskiej drużynie ostatni rzut - nieudany - wykonał Orzechowski. Rywale skwapliwie skorzystali z tej okazji i zakończyli mecz zwycięstwem 30:28, dzięki czemu praktycznie zapewnili sobie awans do ME.

Słowenia - Polska 30:28 (14:14)