Jednym z ważniejszych tematów omawianych podczas 82. Kongresu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), który od 16 października odbywał się w Krakowie, była kwestia wykluczenia możliwości remisowych partii.Obecnie jest tak, że w każdym momencie gry jeden z jej uczestników może zaproponować podział punktu i jeśli rywal się na to zgodzi, taki werdykt akceptuje sędzia.

Reklama

"To ma się zmienić, w Europie już od przyszłego roku, a w światowych turniejach nieco później. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że w piłce nożnej po 30 minutach gry trener jednej drużyny proponuje drugiemu remis, ten się na to godzi i kończy się mecz. Ten przepis zabija dyscyplinę. Zdarza się bowiem tak, że remis zapewnia miejsce na podium uczestnikom pojedynku i oni po kilku posunięciach podają sobie ręce" - powiedział prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki.

Podczas kongresu padła propozycja rozgrywania mistrzostw świata miast. Przez pierwsze pięć lat organizowane byłyby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które to państwo pokrywałoby wszelkie koszty związane z udziałem poszczególnych drużyn (poza przylotem na zawody).

Reklama

Na delegatach ogromne wrażenie wywarła prezentacja Durbanu, gospodarza mistrzostw świata juniorów w 2014 roku. Następne, w 2015, odbędą się w Krakowie. Jak podkreślił Sielicki, organizatorzy tygodniowego Kongresu, Urząd Miasta Krakowa oraz Małopolski Związek Szachowy spisali się na medal. Polska, po 76 latach, po raz drugi była gospodarzem Kongresu FIDE. W 1935 roku obrady toczyły się w Warszawie przy okazji VI Olimpiady Szachowej.