Ze względu na moją miłość do kolarstwa i wszystko, co mu zawdzięczam od wielu lat, bardzo trudno jest dziś przyznać się do dopingu - napisał w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej Hincapie. Jak zapewnił, sześć lat temu przestał stosować nielegalne środki.
Także w środę Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) przesłała Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) oraz Światowej Korporacji Triathlonu (WTC) pełną dokumentację uzasadniającą dożywotnią dyskwalifikację Armstronga i pozbawienie go wszystkich siedmiu zwycięstw w Tour de France.
Zawiera ona zeznania 26 osób, w tym 15 kolarzy, maile, wyniki testów laboratoryjnych i materiały finansowe poświadczające wydawanie pieniędzy na niedozwolone środki dopingowe. Hincapie znalazł się w gronie 11 zeznających zawodników, których nazwiska opublikowano. Są na niej także: Frankie Andreu, Michael Barry, Tom Danielson, Tyler Hamilton, Floyd Landis, Levi Leipheimer, Stephen Swart, Christian Vande Velde, Jonathan Vaughters i David Zabriskie.
Przedstawiciele USADA poprosili mnie podczas przesłuchania, abym opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z tym dopingiem. Wolałbym mówić tylko o sobie, ale byłem zobowiązany, aby powiedzieć wszystko, co wiem i tak też zrobiłem - podkreślił Hincapie, rekordzista pod względem liczby startów w Tour de France, który w tym roku w "Wielkiej Pętli" rywalizował 17. raz.