W 12 minucie z rzutu karnego gola strzelił Thomas Mueller. Sędzia podyktował "jedenastkę" po faulu Perreiry na Goetzem. Na 2:0 dziesięć minut podwyższył Hummels strzałem głową po dośrodkowaniu Kroosa. Trzeciego gola tuż przed przerwą zdobył ponownie Mueller mocnym strzałem z pola karnego. W drugiej połowie hat tricka skompletował Mueller pokonując z bliska portugalskiego bramkarza.

To był setny mecz Niemców w finałach mistrzostw świata. Podopieczni Joachima Loewa przedłużyli serię bez przegranego meczu do dwunastu. Natomiast Portugalczycy zanotowali pierwszą porażkę od ośmiu spotkań. Niemcy od 1986 roku nie przegrali żadnego swojego pierwszego meczu na MŚ, a od 1990 wszystkie takie spotkania wygrali. Po raz czwarty z rzędu, Niemcy w meczu otwarcia strzelili przynajmniej 4 gole.

Thomas Mueller kontynuuje świetną serię. W ostatnich czterech meczach, które rozegrał na tym i poprzednim Mundialu, pomocnik Bayernu zdobył 7 bramek.
Portugalczycy nigdy tak źle nie rozpoczęli mistrzostw świata. Dotychczas najgorszym wynikiem w meczu otwarcia było 2-3 z USA w 2002 roku.

>>>Niemcy - Portugalia 4:0. Zobacz gole
Bramki: Mueller (12 - karny, 45, 78), Hummels (32)
Żółta kartki: Perreira (11)
Czerwona kartka: Pepe (37)
Niemcy: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Mats Hummels (73 Shkodran Mustafi), Per Mertesacker, Benedikt Hoewedes - Sami Khedira, Philip Lahm - Toni Kroos, Mesut Ozil (63 Andre Schuerrle), Mario Goetze - Thomas Mueller (82 Lukas Podolski). Trener: Joachim Loew
Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fabio Coentrao (65 Andre Almeira) - Miguel Veloso (46 Ricardo Costa), Joao Moutinho, Raul Meireles - Cristiano Ronaldo, Hugo Almeida (28 Eder), Nani. Trener: Paulo Bento
Sędzia: Milorad Mazic (Serbia)