W ten sposób będzie oznaczane miejsce wykonywania rzutów wolnych oraz miejsce ustawienia muru, ustawianego przez drużynę, przeciwko której stały fragment gry został podyktowany.

Reklama

Jak stwierdził Joseph Blatter ma to na celu uniknięcie sytuacji, w których zawodnik wykonujący rzut wolny przesuwa piłkę, oraz zbliżania się piłkarzy tworzących mur do ustawionej piłki.
Joseph Blatter dodał, że spraye, wyprodukowane w Brazylii i Argentynie, otrzymały już atest FIFA, sprzęt jest obecnie sprawdzany podczas odbywających się w Maroku klubowych mistrzostwach świata. W krajowych ligach w Brazylii i Argentynie znaczniki w sprayu są wykorzystywane od kilku sezonów.

Sądzę, że to bardzo dobre rozwiązanie. Sceptycy sugerują, że korzystanie z takich znaczników wydłuża czas gry, ale sami sędziowie są za ich wykorzystaniem, ich zdaniem pozwala to właśnie na uniknięcie gry na czas, a przede wszystkim ogranicza do minimum wystąpienie kontrowersji związanych z zachowaniem przepisów dotyczących odległości ustawianego muru od miejsca wykonywania rzutu wolnego - powiedział sternik FIFA.

Szef FIFA dodał również, że barwnik zawarty w sprayu znika z murawy niespełna po minucie, tak więc chwilę po wykonaniu rzutu wolnego na boisku nie ma śladu po jego użyciu. Barwnik nie zawiera substancji szkodliwych dla uczestników meczu oraz dla murawy.