Drugi ze stratą 1.11,1 był Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1), a trzeci Japończyk Takamoto Katsuta (Toyota Yaris Rally1) - strata 2.11,3.

Reklama

W kategorii WRC2 w Japonii niespodziewanie triumfował kierowca z Luksemburga Gregoire Munster (Hyundai I20 Rally2), tytuł mistrza świata wywalczył Fin Emil Lindholm (Skoda Fabia Rally2 Evo), który w Japonii został sklasyfikowany na trzeciej pozycji.

Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) w piątek pierwszego dnia rajdu miał poważny wypadek i wycofał się z rywalizacji. Polak ostatecznie wywalczył w mistrzostwach świata w swojej kategorii trzecią lokatę.

Czołową trójkę tej kategorii utworzyły załogi startujące w Skodach Fabiach Rally2 Evo, gdyż drugie miejsce zajął Norweg Andreas Mikkelsen wspierany także przez czeską markę.

Reklama

W niedzielę zmieniła się aura, dwa ostatnie odcinki specjalne rozgrywane były w ulewie. Z czołówki opony deszczowe miał założone tylko Irlandczyk Craig Breen (Ford Puma Rally1) i to on był na tych próbach najszybszy. Rywale tracili do niego po 40-50 sekund, ale to nie zmieniło klasyfikacji generalnej, gdyż Breen nie liczył się w walce o podium.

Reklama

Irlandczyk pierwszego dnia miał kraksę, nie ukończył etapu i później jechał już tylko treningowo w systemie super rally. O tym jaki wpływ na wyniki miał deszcz, najlepiej świadczy fakt, że drugie miejsce na ostatnim odcinku Asahi Kougen 2 (7,52 km), który był Power Stage zajął Włoch Mauro Miele (Skoda Fabia Rally2), dotychczas bardziej znany z motocrossu niż z rajdów.

Neuville odniósł drugie zwycięstwo w sezonie, po raz pierwszy był najszybszy w Rajdzie Grecji.

To wspaniałe uczucie. To nie był łatwy rok, ale kończymy go zwycięstwem pokazując dobre tempo przez cały weekend. To świetny sposób na zakończenie sezonu - powiedział na mecie Belg, trzeci w klasyfikacji sezonu 2022.

Wyniki Rajdu Japonii:

1. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai) 2:43.52,3
2. Ott Tanak (Estonia/Hyundai) strata 1.11,1 s
3. Takamoto Katsuta (Japonia/Toyota) 2.11,3
4. Sebastien Ogier (Francja/Toyota) 2.23,6
5. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota) 4.05,1
6. Gus Greensmith (W. Brytania/Ford) 4.07,4
...
12. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota) 10.40,8

Klasyfikacja końcowa MŚ 2022:

1. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota) 255 pkt (mistrz świata)
2. Ott Tanak (Estonia/Hyundai) 205
3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai) 193
4. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota) 134
5. Takamoto Katsuta (Japonia/Toyota) 122
6. Sebastien Ogier (Francja/Toyota) 97