Polacy będą sędziować olimpijskie zmagania m.in. w zapasach, żeglarstwie, tenisie, boksie, podnoszeniu ciężarów, szermierce, gimnastyce i siatkówce.

Reklama

Najbardziej doświadczony w tym gronie są delegat techniczny Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) Marek Góralczyk, który na igrzyskach będzie pracować już po raz czwarty. Po raz trzeci olimpijską nominację otrzymał sędzia hokeja na trawie Marcin Grochal.

Doświadczenie z wcześniejszych igrzysk mają również m.in. Maria Ratyńska-Bury z gimnastyki, Andrzej Witkowski z szermierki, Ewa Jodłowska z żeglarstwa czy Karol Łebkowski, który sędziował zawody zapaśnicze pięć lat temu w Rio de Janeiro.

W naszej pracy nieistotne, czy startują rodacy, czy przedstawiciele innych narodowości. Na wodzie jestem tak skoncentrowana nad obserwacją poprawnego przebiegu zawodów, że często dopiero po nich sprawdzam, jakie miejsca zajęli biało-czerwoni - zaznaczyła Jodłowska.

Łebkowski przyznał, że droga do sędziowania podczas igrzysk zazwyczaj jest bardzo długa. Jestem sędzią międzynarodowym od 1994 r., więc za mną szereg imprez mistrzowskich i kwalifikacji, które musiałem przejść. W igrzyskach zadebiutowałem dopiero w Rio de Janeiro - wspominał trener UKS "Herkules" Łomża.

Pięć lat temu w Rio de Janeiro było 13 polskich arbitrów, w Londynie w 2012 roku - 17, a w Pekinie cztery lata wcześniej - 22.

Polscy sędziowie na igrzyskach w Tokio:

boks: Sławomir Milczarek, Barbara Sańko
gimnastyka: Hanna Narloch, Maria Ratyńska-Bury, Piotr Kulbicki
hokej na trawie: Magdalena Nazaret, Marcin Grochal
koszykówka 3x3: Marek Maliszewski
pięciobój nowoczesny: Sławomir Kopeć
piłka nożna: Paweł Raczkowski
siatkówka: Wojciech Maroszek, Agnieszka Myszkowska
piłka ręczna: Marek Góralczyk - delegat techniczny IHF
podnoszenie ciężarów: Jacek Zawadzki
szermierka: Andrzej Witkowski
taekwondo: Agnieszka Scheffler
tenis: Milena Pełka, Katarzyna Radwan-Cho, Maria Zachmann-Nili
wioślarstwo: Przemysław Knigawka
zapasy: Karol Łebkowski
żeglarstwo: Ewa Jodłowska, Anastazja Lewandowska, Michał Jodłowski