Walls prowadził po trzech konkurencjach (scratch, tempo, wyścig eliminacyjny), a w wyścigu punktowym obronił pozycję lidera, zdobywając łącznie 153 pkt.

Reklama

Stewart wdarł się z czwartej pozycji na podium dzięki skutecznej akcji pod koniec wyścigu, gdy otrzymał drugą 20-punktową premię za zdublowanie rywali.

Dobrze w wyścigu punktowym pojechał także Viviani, awansując z szóstego na trzecie miejsce, a gdyby nie atak Nowozelandczyka cieszyłby się ze srebrnego medalu. Włoch jest kolegą Sajnoka we francuskiej grupie szosowej Cofidis. Znakomity sprinter, zwycięzca pięciu etapów w Giro d'Italia, trzech we Vuelta a Espana i jednego w Tour de France wywalczył swój drugi medal olimpijski w omnium. Pięć lat temu w Rio de Janeiro stanął na najwyższym stopniu podium.

Bez medalu pozostał mistrz świata Francuz Benjamin Thomas. Porażkę poniósł także drugi z faworytów Holender Jan Willem van Schip, zajmując szóstą lokatę.

Sajnok w 2018 roku w holenderskim Apeldoorn Sajnok wywalczył w tej konkurencji koszulkę mistrza świata. W marcu 2019 w Pruszkowie nie obronił jednak tytułu, zajmując dopiero 18. miejsce. Nie udało mu się też zrehabilitować kilka miesięcy później w mistrzostwach Europy, po których miał dłuższą rozłąkę z torem i skupił się na karierze szosowej. Powrócił na tor dopiero w tym roku.

Start na torze Izu koło Tokio był nieudany dla kolarza z Kartuz. W wyścigach scratch, tempo i eliminacyjnym zajął miejsca czternaste, dziewiąte i szesnaste, co przekładało się na 14. lokatę przed kończącym rywalizację wyścigiem punktowym. Żeby liczyć się w walce z najlepszymi, musiał co najmniej trzy razy zdublować stawkę. Nie starczyło sił. W ostatniej konkurencji nie zdobył punktu i w klasyfikacji łącznej spadł z 14. na 16. miejsce.

 Wyniki omnium mężczyzn w kolarstwie torowym:

1. Matthew Walls (Wielka Brytania) 153 pkt
2. Campbell Stewart (Nowa Zelandia) 129
3. Elia Viviani (Włochy) 124
4. Benjamin Thomas (Francja) 118
5. Niklas Larsen (Dania) 113
6. Jan-Willem Van Schip (Holandia) 112
7. Thery Schir (Szwajcaria) 109
8. Gavin Hoover (USA) 99
9. Roger Kluge (Niemcy) 91
10. Albert Torres Barcelo (Hiszpania) 84
...
16. Szymon Sajnok (Polska) 48